View Single Post
  #1413  
Vechi 07.02.2019, 19:59:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

- "CUVINTELE BUZELOR LOR SUNT CA UNTDELEMNUL, DAR ÎN INIMA LOR SUNT SĂGEȚI".(Psalmii).
- "În calea aceasta în care am umblat ascuns-au cursă Mie".(Psalmii).
- Metodele murdare de astăzi de a strica liniștea societății umane, cum ar fi manipularea, dezinformarea, inducerea în eroare, inducerea unor stări false, sunt lucruri demonice, contrare învățăturii creștine a Sfintei Evanghelii.
- De exemplu, dacă vrei să induci omului panică îi vorbești de război, dacă vrei să-i induci omului teroare îi vorbești de sfârșitul lumii, dacă vrei să-i induci omului dilemă și nesiguranță, îi vorbești de dezastrul economic.
- Și vorba unei bătrâne pe care am spovedit-o acum recent, o bătrână cu 400 ron pensie, discutam împreună de cele de zi cu zi:
- Bunicuță, cum te descurci, mai poți, ai ce-ți trebuie?
- Slavă lui Dumnezeu, o palmă de pământ am, am 80 de ani, dar eu mă aplec și îmi pun ce-mi trebuie în gradină, am 400 ron pensie, e adevărat că nu îmi ajung, dar sunt buni și ăștia.
- Însă, Slavă Domnului că nu-i razboi, Slavă Domnului că nu-i foamete, Slavă Domnului că nu trec avioane să bombardeze, că nu ard casele, că nu te împușcă nimeni, că nu sunt bombe, că nu este tifos, nici foamete.
- Ea prinse-se toate perioadele grele din vremea războiului și mi-a spus;
- Acuma nu-i greu, noi ne-am învățat așa să ne plângem și se supără Dumnezeu de glasul nemulțumitorului.
- Vedeți, sfatul unei bătrâne simple:
- Se supără Dumnezeu când tu ai de toate și tot tu cârtești și vrei și mai mult, Dumnezeu se mânie,Doamne ferește, că alții nu au nici cât avem noi.
- Aceasta este mentalitatea omului mulțumitor față de pronie și care se mulțumește cu mai puțin și cu smerenie.
- Trecând peste arma dezinformării, manipulării și mizeria umană de astăzi, v-am amintit că din multa neatenție, societatea uneori o poate lua în jos în degingoladă, în mizerie, numai că noi suntem obligați să avem grijă că această derapare, să nu cuprindă și trupul și sufletul.
- Spune Mântuitorul în sfânta Evanghelie:
- "Să nu vă temeți de cei ce ucid trupul"...
Și o să ne întrebăm, cum adică ucid trupul?
- Să nu trăim cu impresia că neavând pe cineva cu o mitralieră și nu ne mitraliază, noi nu avem război, fals!
- În primul rând războiul poate fi sociologic, ca oamenii să se urască și să se dușmănească.
Avem razboi economic, avem haos total ca lumea să fie neliniștită, să trăiască tot timpul cu teama lipsurilor.
- Ce auzim astăzi în jurul nostru?
A picat afacerea, am dat faliment, am închis, am băgat în insolvență, am rămas fără serviciu, fără casă, și toate nebuniile lumii actuale.
- Avem războiul sufletesc, mai periculos și distructiv, vedeți atacul acesta al modernității, al ideologiilor moderne, al nesimțirii, al imoralității, al tupeului, al lipsei bunului simț, al proastei educații, al necredinței toate vin ca o avalanșă peste omul modern, care deja este slabănogit de patimi și pofte, bolnav trupește și sufletește.
https://www.youtube....fNjUaDUkMtTfFVY
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote