View Single Post
  #28  
Vechi 21.02.2011, 21:56:34
daniel83 daniel83 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2011
Mesaje: 8
Implicit Buna seara din nou

Xanixade si Danut7. Cu toate ca nu am mai intalnit pe cineva care sa te intrebe de ce scrii pe un forum si nici nu ar trebui sa raspund .... Scriu pe un astfel de site pentru ca simt ca am o parere de exprimat, probabil la fel cum aveti si voi. Va deranjeaza niste opinii contrare ?? Va place unanimitatea ??
I.Calin
Da acele citate reprezinta un sofism, daca ne referim la apelul la autoritate. Le-am scris pentru ca acel continut al mesajelor dezvaluie niste semne de intrebare fata de mesajul biblic.
Nu sunt habotnic si admit ca pot gresi, poate d-zeu chiar exista, asta pot accepta. Dar mesajul biblic este irational, mintea mea refuza sa creada asa ceva.
Nu pot sa cred ca Isus s-a nascut dintr-o femeie virgina insarcinata de o stafie? Se spune ca Iulius Cezar s-a nascut dintr-o virgina; istoricul roman Suetoniu a spus ca corpul lui Augustus s-a inaltat la cer atunci cand a murit; iar despre Buddha se spune ca s-a nascut vorbind. Voi nu crezi toate astea, nu?
Mi se pare incredibil sa cred ca lumea a fost creata in sase zile; ca femeile provin dintr-o coasta a barbatului; ca un sarpe, un magar si un tufis in flacari vorbeau limbajul uman; ca toata planeta inclusiv muntii au fost inundati pentru a ineca raul; ca milioane de specii animale au supravietuit pe o barca; ca limbile vorbite provin din turnul lui Babel; ca Nilul s-a transformat in sange; un bat s-a transformat in sarpe; ca vrajitorele si vrajitorii exista; ca a plouat cu mancare din cer timp de 40 de ani; ca soarele a stat pe loc ca sa-l ajute pe Ioshua si a mers inapoi pentru regele Hezekiah; ca o mana separata de corp a plutit in aer si a scris pe un zid; ca oamenii au fost orientati de o stea catre o anumita casa; ca Isus a mers pe apa; ca pestii si painea s-au inmultit miraculos pentru a-i hrani pe infometati; ca apa s-a transformat instantaneu in vin; ca bolile mintale sunt cauzate de demoni; ca exista un diavol cu aripi care produce raul; ca Isus a disparut si apoi s-a materializat din aer; ca oameni au fost vindecati de umbra lui Petru; ca pe necredinciosi ii asteapta un loc al torturii eterne…in timp ce viata dupa moarte ii asteapta numai pentru Crestini.
Prea multe asemanari cu basmele pe care mi le citea mama inainte de somn.
Totusi e o logica care ar trebui sa existe dar se rupe undeva.
Pe la 5-6 ani orice om constata ca harap-alb, scufita rosie si greuceanu nu exista. Pe la 8-9 ani omul constata ca Mos Craciun nu exista. Pe la 10-11 ani ar trebui sa constate ca nici d-zeu, ingerii si isus nu au cum sa existe....
Reply With Quote