View Single Post
  #43  
Vechi 28.05.2012, 22:21:50
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am fost ocupata in weekend,tocmai ma pregateam sa revin cu argumente noi dar vad ca este banat. Si asa,i-a scris frumos si concis Ioanna.
Acuma m-am prins la ce s-a referit el cand a spus doua creatii. Initial am crezut ca se refera la cartea Facerii din Vechiul Testament si preambulul din Evanghelia dupa Ioan, unde e reluata rezumativ geneza, insa nu e asa, s-a referit la capitolul 1, respectiv 2 din Facere si a spus ca sunt doi oameni diferiti, unul facut prin puterea "cuvantului", iar celalalt prin modelarea materialului .Explicatia data, desi n-am stiut atunci la ce s-a referit el, se potriveste si pt situatia asta. Pentru ca el nu s-a gandit ca modelarea materiei se face dupa Cuvant (creatia este gandita), in timp ce puterea cuvantului se manifesta prin insasi modelarea materiei, a spus ca sunt doi creatori (Dumnezeu- cap.1 si Lucifer- cap.2) L-a derutat ca s-a reluat in capitolul 2 Facerea, prezentand detalii :)

Chiar ca-i amuzant ce a spus: omul din cap.1 e Lucifer ( dar femeia cine o fi? Lilith? ), iar barbatul si femeia din cap.2 sunt creatia lui Lucifer, deci noi am fi creatia lui, nu a lui Dumnezeu, ajungand insa sa regrete ce a facut si sa ne rascumpere devenind Hristos :)

Last edited by ioanna; 28.05.2012 at 22:43:02.
Reply With Quote