View Single Post
  #9  
Vechi 23.09.2021, 01:26:57
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
StimaČ›i fraČ›i/stimate surori întru Hristos, întâmpin mari probleme, iar sufletul nu mi se liniČ™teČ™te niciodată, nici măcar când îmi spun rugăciunea sufletului. Vreau să îl iubesc pe Dumnezeu, să îmi frământe inima Č™i sufletul să-mi plângă după El. Ajutorul Lui este întotdeauna cu mine, dar nu pot depăČ™i graniČ›a recunoČ™tinČ›ei. De asemenea, am gânduri necurate, râd de Patimile Dumnezeului nostru, le nesocotesc, nu simt nicio tristeČ›e, pe Maica Domnului o desconsider, considerând-o o femeie fără bucurii în viaČ›ă, lipsită de inteligenČ›ă, un model nedemn de urmat pentru feministele de azi. Aleg întunericul, fugind de cărČ›ile în care sunt descriČ™i Îngerii Domnului Č™i Lumina Sa. Nu înČ›eleg FrumuseČ›ea ÎmpărăČ›iei Sale, dorind mai bine Iadul. Sufletul îmi este fără substanČ›ă. Nu am nicio desfătare, nicio veselie, doar un gol. Măcar de aČ™ fi tristă! Mă rog Domnului să mă întărească în această ispită, dar rugăciunile mele sunt în van. Vă rog, spuneČ›i-mi ce aČ™ putea face, cu cine să vorbesc! Sunt disperată!

Se citesc cateva lucruri clare printre randurile tale. Duhovniceste se vede de departe o stare specifica pe are o ai.

1. Ca te cheama Dumnezeu sa te indrepti. Se vede asta de departe.

2. Ca ai mare ispita de la diavol cu ganduri dehula si de deznadejde. Sa nu cumva sa dai crezare si atentie la gandurile astea, sa nu le iei in seama. Sa zici ca sunt ale diavolului ca numai diavolul huleste pe Dumnezeu si Sfintii. De asta si pomenesti de Maica Domnului, de restul - nu sunt ale tale.

3. Ai mare mare mare nevoie de spovedanie si de un canon de rugaciune. Disperarea ta este deznadejtea ta ca nu esti acoperita de harul lui Dumnezeu si te mananca diavolul pt pacate. Ce preot ai mai aproape? Te poti duce la un preot la o biserica de langa tine? Cat mai repede, oricand?


Pot sa iti zic de departe ca ai datorii grele ca pacate, de aici si chemarea, si ispita si deznadejdea.

Spune-ne putin despre tine sa te ajutam.

Dupa ca o sa te spovedesti o sa iti fie bine, o sa fii alt om. Crede-ne pe cuvant.
Reply With Quote