Subiect: Dumnezeu exista
View Single Post
  #20  
Vechi 04.03.2010, 16:35:25
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Sa inteleg ca esti stilist? Dumnezeu sa te binecuvinteze, dar intre noi fie vorba, ce anume te face sa fii atat de inversunat? Credinta, oricare ar fi ea, inseamna smerenie. Intr-o cearta iti spun sigur, nimeni nu castiga! Mai bine ne rugam, eu la biserica mea, tu la biserica ta, ca daca gandim asa cum gandesti tu, ajungem sa facem altfel de trimitere la biserica mamei noastre... Si e maaare pacat!
Pr. Dionisie: Cum stiliști??!! Ce va să zică stiliști??!! Sfântul Munte are așa încă de la începutul începuturilor, să n-aibă episcop, să pomenească pe cine vrea! Nu-i dator să se-amestece în conducerea Sfântului Munte vreun patriarh.

Eu sunt de la 1926 în Sfântul Munte și n-am avut absolut nici o nemulțumire cu toți părinții din Sfântul Munte, până acu’ vreo 8-9 ani, când or început cu batjocorirea, că nu suntem creștini… tot așa, frații noștri români!

Aici or fost greci; nici cu grecii, nici cu rușii, nici cu bulgarii, nici cu sârbii, nici cu iviriții, n-am avut nici o nemulțumire, absolut nici o nemulțumire!! Acuma de-un timp, o început să… că „de ce zicem că calendarul nou nu-i bun?”… Poți să zici că-i bun dac-o adus în lume despărțire, o adus în lume atâta tulburare?!… atâta măcel ce-o făcut!!…

În țară și încă ș-atuncea în 1939, erau călugări la pușcărie, că de ce sunt pe vechi!… De când îi Biserica, veșnic, veșnic or fost tulburări; nu vezi, și cu sfintele icoane: îi schingiuiau pe cei care țineau la sfintele icoane, cădeau aceia, iar veneau alții și câte și câte eresuri au fost, de când îi lumea…


http://traditiaortodoxa.wordpress.co...odoxa/#more-42


Nimeni nu vrea cearta! Tot ce am vrut eu a fost sa'ti arat ca exista multe "minciuni" la adresa Drept-Credinciosilor! Si chiar aici, in acest topic, manipularea continua, din pacate!
Reply With Quote