View Single Post
  #34  
Vechi 24.03.2010, 19:47:51
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Te rog in mod derosebit divulga-te si spune-mi din ce zona a tarii esti. Ai savoare in povesti ... sau poate realism , sau poate pe amindoua. Este binevenit izul tau de gluma in organica povestilor dar pt. mine trist este ca la ora actuala romanul , dupa secole de antrenament si perseverenta, da mare importanta doar celor ale Martei neglijind-o aproape complet pe Maria si ale sale . Trairea in duh si adevar este din ce in ce mai dificila ortodoxului de rind iar pt. asta el o si desconsidera . Din gura da, este de neostoit dar din fapte vedem cu totii ce se intimpla atit in biserici dar mai ales inafara lor.
In sfirsit, una peste alta, mi-au placut postarile tale ... si iarasi din prudenta spun : pina in prezent .
Dumnezeu sa te aibe in paza si aparare !
d-le zaharia ,nu conteaza din ce zona a tarii sunt,sunt zone ale tarii...moldova,tara oasului in care taranii pasteaza mai viu traditiile decat in zona mea.
in privinta modului de scriere ..am depus un efort enorm sa incheg cateva fraze cu subiect si predicat , handicapul vietii mele fiind acela ca creierul meu nu functioneaza pe uman ..ci pe real:)
va marturisesc ca am inceput sa postez pt.ca am vazut ca aveti cateva carente in privinta acestiu subiect..suflet dupa moarte -traditie-tarani-traire in spiritul literei sau sau al duhului (denumiri precum molitfelnic ,panihida (nu stiam)parca au fost puse special ca taranul sa nu poata nici macar sa le pronunte ..ca sa nu isi bage nasul pe acolo)) .. dar..dar..deoarece sunt educata (si autoeducata)sa respect barbatul iar dupa cate vad ,cuvantul d-voastra este respectat pe forum..pana in prezent:)...o sa incerc sa nu intru prea mult in dialog cu d-voastra ca exista riscul ca dialogul sa devina o polemica aprinsa..
Reply With Quote