View Single Post
  #23  
Vechi 08.02.2019, 02:48:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Corect...fără canoane,fără dogme,fără citate aiurea:)))
Mai mult o să citez canoane de acum, de dogmatică încă nu mă pot atinge, trebuie facultăți superioare de trăire.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dar tu ai folosit Corinteni 13,8 intr-un mod ,cum sa zic,care anula oarecum proorocia si vorbirea în limbi...Iar când eu ti-am oferit intregul tablou alături de Corinteni 14,2-5...Nu am avut plăcerea unei replici din partea dvs:))...Dar o astept...
I Corinteni 14:26.
Ce este deci, fraților? Când vă adunați împreună, fiecare din voi are psalm, are învățătură, are descoperire, are limbă, are tălmăcire: toate spre zidire să se facă.

N-am văzut nicio proorocie spre zidire în filmele alea, vorbirea în limbi se făcea pentru necredincioși.

I Corinteni 14:22 Așa că vorbirea în limbi este semn nu pentru cei credincioși ci pentru cei necredincioși; iar proorocia nu pentru cei necredincioși, ci pentru cei ce cred.

Până și Noul Ierusalim cu trâmbițele lor se joacă de-a proorocirile, nu e cam inflație de proorociri, zici că azi se proorocește mai mult decât în toate secolele scurse până acum.

Arată-mi cum proorocea Sfântul Ioan Gură de Aur, sau cum vorbea în limbi, că el a fost inspirat de Apostolul Pavel în tâlcuirile lui.

De ce n-au vorbit în limbi sau proorocit cu dedicație și interpret atâtea generații de creștini până aproape de secolul 19 ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dar uităm că la început tocmai asta era creștinismul.O nebunie a duhului,un protest la tot ce era tradițional,in care mici comunități de oameni ieșeau în mijlocul lumii si marturiseau credința în alta lume,alt dumnezeu,erau plini de duh si vindecau prin atingere,Se adunau si se rugau împreună....Asta era creștinismul...

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Vindecați pe bolnavi, înviați pe morți, curățați pe leproși, scoateți afară dracii. Fără plată ați primit, fără plată să dați."Sau pasajul asta oare le-a sunat doar celor 12?...."
Nu cred că modelul mărturisirii presupune neapărat o formă primitivă de manifestare prin malluri, case, parcuri, tehnici de relaxare și autosugestie, mantre fără sens.

În legătură cu vindecările, iată cum talantul tămăduirii este lucrat activ în Biserică:
Secvențe TRINITAS. Rugăciunea, cel mai bun medicament (05 02 2019)


Doctorul diacon Ștefan Mindea care a venit din State pentru a practica chirurgia în România, plus ceilalți medici creștini și la Cluj e un doctor și preot în reportajul Trinitas apare.
Părintele Pavel, călugărul medic care împarte pașii vieții între mănăstire și pacienți. ”Dumnezeu a insistat să merg pe această cale” .

„Părintele Pavel, Alexandru Mincă pe numele de mirean, îmbracă zilnic halatul alb de medic peste reverenda de călugăr. A ajuns călugăr la Mănăstirea Turnu, medic la Spitalul Universitar de Urgență București și asistent universitar prin ”vrerea lui Dumnezeu”, după cum mărturisește.

A făcut mai mulți ani zilnic naveta de la Mănăstirea Turnu, de lângă Ploiești, la București, cu trenul, ca să le aline pacienților suferințele și să le dea studenților o parte din ce a învățat


Absolut toți oamenii aceștia, medicii creștini, clerici,călugări sau mireni care se implică fac mărturisire.

Oare ce e mai important o exhibiție publică sau oameni care palpabil și verificabil contribuie la opera de tămăduire ? dimpreună cu minunile tainice care se petrec la Sfinți, sunt volume întregi cu sute de pagini.
Duhul e viu în ortodoxie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote