View Single Post
  #5  
Vechi 26.12.2022, 01:45:37
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Credinta daca este serioasa, neipocrita, nefatarnica atunci este sursa vietuirii curate si a faptelor credincioase, deci e redundant ca avand Credinta sa vrei sa faci nu stiu ce fapte prin care sa-ti dobandesti credinta aceea din care o sa faci fapte conforme cu ea. Nu faptele omului sunt sursa credintei ci faptele sunt consecinta Credintei. Daca ai Credinta atunci musai ai si fapte caci ele sunt roadele Credintei.
Oamenii pot sa creada in mod sincer tot felul de aberatii. De exemplu ca evreii sunt suboameni. Sau ca daca nu esti ortodox, esti un reprezentant al Satanei. Iar atunci faptele vor fi pe masura. Legionarii au crezut in mod sincer in ideile fasciste, in nationalism si in ortodoxie. Ce a iesit? Cateva mici omoruri lipsite de importanta.

Problema nu e daca ai credinta, ci ce fel de credinta ai. Daca ceea ce crezi nu iti permite sa iti analizezi in permanenta comportamentul, sa renunti la convingerile pe care le observi ca sunt gresite si astfel sa progresezi din punct de vedere moral, mai bine sa nu crezi in nimic, macar ai avea o scuza daca faci tampenii. Ceea ce unii numesc credinta e un mod cat se poate de comod de a nu te mai autoanaliza.

Cat despre vreo diferenta esentiala intre ortodoxie si protestantism in ce priveste credinta ce sa zic... tot o apa si un pamant. Atat ortodocsii cat si protestantii spun ca trebuie sa avem credinte puternice si sa nu renuntam la ele cu niciun chip de parca adevarul acelor credinte ar depinde de faptul ca noi credem sau nu credem in ele (in realitate, un adevar e adevar chiar daca nimeni nu crede in el, iar o minciuna e minciuna chiar daca toti cred in ea). De asemenea si unii si altii se incurca in ritualuri si actiuni cu caracter simbolic (se roaga diferit, dar totusi se roaga, se boteaza diferit, dar totusi se boteaza, merg la biserica in zile sau la ore diferite, dar totusi merg la biserica si fac o multime de lucruri marunte care au legatura cu religia lor).

Intre opinie si fanatism exista un spatiu destul de larg de manevra. Credinta, asa cum o vad eu, se plaseaza mai degraba in directia fanatismului. Oare din punct de vedere moral e bine sa fii credincios?
Reply With Quote