View Single Post
  #8  
Vechi 31.12.2022, 16:08:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ideea e ca am preluat fascismul fara probleme si impreuna cu nationalismul nostru si cu ortodoxia, acest fascism a produs o combinatie perfecta.
Facismul a venit pe filieră catolicizantă în România, dacă un Nechifor Crainic nu era filo-catolic și țara noastră nu avea acea doză de latinism în ea, poate nu era fascism deloc.

A mai fost și chestiunea că s-a pierdut Bucovina de Nord și Basarabia, și trebuiau reluate, dar s-a pierdut și N-V Ardealului și rușii sovietici au anulat Diktatul de la Viena când s-a întors frontul, deci Diktatul de la Viena era un motiv suficient să nu se alieze Germaniei.

Nu a existat în 1940 fascism grecesc, sârbesc, georgian, cipriot, dar exista fascism în Ukraina prin Bandera unde uniația greco-catolică a făcut ravagii și a fost în România.

E interesant că doar România și Ukraina au fost semi-fasciste dintre țările cu cotă mare de ortodoxie, Croația a fost o țară fascistă fiind catolică, catolicismul a adus o influență malefică prin ecumenismul epocii și regele Ferdinand (anterior lui Carol al doilea) a subordonat greco-catolicismul către Papă, uniații pierzând din autonomie și devenind o anexă de rit pseudo-bizantin prin Concordatul cu Vatican.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Cat despre nationalism, care nu e altceva decat o forma de tribalism, e si acesta la fel de nociv. Un om care se simte mandru ca e roman e, pana la urma, un individ cu gandire primitiva. Sunt mandru ca sunt roman, dar scuip pe strada, injur in tramvai si ii urasc pe unguri. Cu un asemenea comportament, oricare alt roman ar avea dreptul sa-i fie rusine ca sunt roman precum el.
Naționalismul e ceva mai mult, în primul rând a distrus imperialismul Austro- Ungar, prin naționaliștii sârbi care au provocat primul război mondial pt reunirea cu Bosnia, și cam toți inclusiv polonezii, au vrut să scape de imperialismul austriac.

Dumitru Stăniloae are o carte ortodoxie și naționalism, nu era ceva negativ pe vremea lui

https://www.scribd.com/document/3601...ationalism-pdf

Povestea părintele Dumitru că înainte nunta și botezul erau ceva acceptat cu bucurie de comunitățile românești pt că se aduna neamul, se înmulțea neamul, neamul avea o valoare pt că în mijlocul lui se nășteau personalitățile cu deprinderile necesare care ajutau națiunea să meargă mai departe.
În neam se năsteau și poeții și doctorii și filosofii și profesorii, nu cred că toate valențele naționalismului sunt nocive.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Noi romanii nu suntem decat nationalisti. Ridicam steaguri de ziua nationala, ne laudam cu istoria noastra si spunem vorbe mari despre Romania. Si toate acestea pentru ca suntem mandri de tribul din care facem parte. Apropo, am cunoscut si ortodocsi care erau mandri de faptul ca sunt ortodocsi...
Nu cred că suntem naționaliști, naționaliști sunt polonezii care au dat un Papă și spuneau că papa e mai întâi polonez și apoi catolic, acela e un naționalism inteligent aplicat și pragmatic, polonezii nu și-au închis minele și au grijă la investițiile strategice, deci practică și naționalismul economic, care protejează siguranța locurilor de muncă, noi suntem alienați economic, am privatizat tot, chiar și ce puteam face bine, fabrici de conserve puteam face, de pildă, mobilă, șamd.




Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Formele s-au schimbat, esenta e aceeasi. Iar progresismul religios n-are nicio legatura cu progresul. Schimbarea nu duce neaparat la bine la fel cum nici stagnarea.
Just, progresismul religios va dizolva religia iar omul va pierde sensul sfințitor al Bisericii, dacă pseudo-biserica îl învață că e bine să rămână în starea căzută și nu mai are nevoie de niciun efort de pocăință.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Stiti foarte bine la ce aberatii au dus principiile pe care se intemeia protestantismul (ma refer la refuzul de a face transfuzii de sange
Transfuzii nu se fac doar la martorii lui Iehova, M.I nu sunt considerați neo-protestanți sunt la cuțite cu adventiștii, baptiștii și penticostalii, nu-și vorbesc.
M.I. au modificat și Biblia, spun că Iisus ar fi de fapt Arhanghelul Mihail și alte erezii, aia nici nu e biblie ce au ei.
Ei zic că nu fac transfuzii citând un verset de Levitic, care spune să nu consumi sângele că e viață în el,


Levitic cap 17
10. Dacă un om dintre fiii lui Israel și dintre străinii care trăiesc între voi va mânca orice fel de sânge, Îmi voi întoarce fața Mea împotriva sufletului celui ce va mânca sânge și-l voi stârpi din poporul său,
11. Pentru că viața a tot trupul este în sânge și pe acesta vi l-am dat pentru jertfelnic, ca să vă curățiri sufletele voastre, că sângele acesta curățește sufletul.

Dar aici pare că e mai degrabă vorba de canibalism, în orice caz când vietatea își pierde viața prin pierderea de sânge, ori la transfuzii se ia doar 450 de ml și nu se prelevează de la anemici, diabetici sunt zeci de incompatibilități la donarea de sânge.

Și se mai referă situația când se bea sânge de animal ca la păgâni, de aceea și sângeretele venite în Transilvania pe filieră ungurească în care se face din sânge de porc o așazisă delicatesă NU ar trebui să fie mâncate, ci lăsat sângele de animal să se scurgă.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Resurse importante sunt deturnate pentru unele proiecte megalomanice precum catedralele mantuirii neamului,
Catedrala Mântuirii în sensul de Catedrala Izbăvirii de sub robie, după Eminescu care a propus proiectul ar avea rolul de simbol al eliberării naționale.

Părerea mea e că dacă nu o făcea, Biserica devenea irelevantă în discuția publică în deceniile 2010-2025, așa făcând-o Patriarhul a arătat că e un Patriarh-jucător care e dinamic și are inițiativă, cum românii și-au dorit și un Președinte -jucător pe vremea lui Băsescu și critică inactivitatea actualului.

Românilor le place să ai inițiativă, chiar dacă te înjură, dacă la final iese lucrare de calitate nu de mântuială.

S-au întors o parte din banii dați de stat sub formă de taxe, impozite, s-au plătit muncitori, s-a luat carburant din România, energie electrică din România impozitată de stat.

De afară s-au adus bucăți de mozaic de la o fabrică de primă mână Orsoni, care e vestită în Italia pt mozaicul de calitate, tehnica în mozaic a fost preluată de la greci de latini, dar grecii au pierdut se pare priceperea de a o face.

Deci mai bine să faci ceva și să te înjure frații atei, decât să nu faci nimic și să devii irelevant, la un moment dat și o parte din atei vor intra să vadă ce e cu Catedrala își vor plimba copiii cu ascensorul Catedralei să vadă imaginea panoramică a sectorului 4.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Biserica nu raspunde pentru gestionarea fondurilor ei, se infiltreaza in sfera politica pentru a obtine tot felul de avantaje, se situeaza deasupra tuturor regulilor pentru ca nu-i asa, e in slujba Domnului.
Biserica e mult mai puternică în Turcia de pildă și în Italia e puternică pt că e reședința papală acolo, deci pt români e importantă pt că poate încuraja natalitatea, știu preoți cu 3-5 copii, dacă i-am scădea pe aceia din populația României, de fapt țara ar fi mai săracă demografic și nu toți urmează vocații religioase, unii sunt ingineri, deci profesiile se rotesc într-o familie, nu e musai să fie o castă vocațională.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
In timpul epidemiei recente toata lumea se chinuia sa impiedice raspandirea molimei, doar Biserica a trebuit sa faca exceptie dand dovada de zero solidaritate sociala. Poate ca doctorii aceia or fi gresit, dar nu te apuci tu IPS Teodosie sa faci pe epidemiologul. Indivizii acestia ce au decredibilizat sistemul de sanatate sa nu se mire daca, fiind bolnavi, vor merge la medic si li se va zice: "acum du-te inapoi la preot, ca eu n-am ce sa-ti mai fac daca nu m-ai ascultat la timp". Se spune ca Dumnezeu nu poate fi tras la raspundere de nimeni. Insa pana cand?
Înaltpreasfințitul Teodosie ne-a dat Duh de îmbărbătare, să stăm drepți să nu ne lăsăm zdrobiți de frici care amplifică boala, el era cel mai expus că puteau să-i dea un bolnav pe lângă el să-i pupe mâna, să-l contamineze, dar iată că Dumnezeu l-a ferit.

Sunt oameni care ajunseseră la exasperare închiși în case doar cu știri negative despre cum se bagă morții de covid în sac, la antena 3 arătau cum ies dricurile pe porțile spitalului și mesajul subliminal era o să muriți, o să muriți.

Or, iată vine un ÎPS Teodosie, care e la vreun metru 60, nici nu e foarte înalt și aduce un duh de mărturisire, nu vă temeți, dragostea de Hristos învinge frica ce amplifică boala.

Era o femeie în spital bolnavă de covid, care a spus că singurul mod de a se liniști când era acolo era să asculte predici religioase ortodoxe, probabil părintele Calistrat Chifan, pt că era un duh de nădejde acolo, de bărbăție în boală și suferință.


Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Vedeti, de aceea nu cred ca denatalizarea e principala sursa a slabirii bisericilor in general, nu numai a celor protestante, ci mai degraba decredibilizarea.
Și decredibilizarea are un rol important, dar pt cei mai influențabili, pt cei creștini ancorați puternic e valabil Psalmul 90:

3. Că El te va izbăvi din cursa vânătorilor și de cuvântul tulburător.
4. Cu spatele te va umbri pe tine și sub aripile Lui vei nădăjdui; ca o armă te va înconjura adevărul Lui.
5. Nu te vei teme de frica de noapte, de săgeata ce zboară ziua,
6. De lucrul ce umblă în întuneric, de molima ce bântuie întru amiază.

7. Cădea-vor dinspre latura ta o mie și zece mii de-a dreapta ta, dar de tine nu se vor apropia.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.12.2022 at 16:17:17.
Reply With Quote