View Single Post
  #1966  
Vechi 03.01.2023, 19:08:27
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu nu am văzut niciun rod duhovnicesc palpabil dintr-o căsătorie catolico-ortodoxă, niciun sfânt născut dintr-o astfel de uniune, niciun om care să fie providențial pt ortodoxie, la ce ne ajută ca Biserică ?
Ce rol are ortodoxia in casatorie? Ba mai mult, ce importanta are ortodoxia in toata aceasta problema a casatoriei? Ortodocsii isi aroga un rol esential in absolut toate aspectele vietii umane. Oameni au existat si inainte de ortodoxie si vor exista si dupa ce ortodoxia se va fi facut pulbere.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă omul nu ar cere Bisericii să cunune ortodox-catolic și s-ar cununa la catolici sau ar fi doar la starea civilă nu am pierde nimic, s-ar pierde ei că ar fi ca-ntr-un concubinaj sau în erezie, dar măcar nu ar forța Biserica să recunoască incompatibilitatea lor.
Observ ca ii urati pe catolici, nu gluma! E insa problema dumneavoastra. Probabil ca nici catolicii nu sunt mai buni, iar acestia va urasc si ei pe dumneavoastra cu aceeasi sinceritate si cu acelasi spirit duhovnicesc. Oricum, ca ateu, aceasta cearta dintre sectele crestine mi se pare la fel de puerila si ma duce cu gandul la conflictul dintre liliputani din cartea lui Jonathan Swift in care acestia se certau la care capat sa sparga ouale, la cel rotund, sau la cel ascutit.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi așa și pe hoț îl discriminezi și pe curvă și pe adulterin și pe laș, mincinos și pe bețiv, pe lacom, pe iubitorul de argint, pe afaceristul veros care calcă pe cadavre, că toate astea sunt atribute categoriale care vor duce în iad.
Cat se poate de gresit. De altfel nu ma mira deloc un asemenea raspuns. Pentru inceput as vrea sa spun ca nici nu-i condamn, nici nu-i apar pe gay si consider ca deocamdata au suficiente drepturi. A fi gay mi se pare o anomalie la nivel comportamental avand probabil cauze psihologice si poate chiar genetice. Insa in lumea civilizata din care si noi facem parte a fi gay nu e un lucru incriminat de lege. Adica nu primesti amenda si nu intri la inchisoare pentru ca esti gay, la fel cum nu esti amendat si nu intri la inchisoare daca esti gras (un lucru tot anormal, pana la urma). Dintre relele pe care le-ati enumerat mai sus, exista cateva precum hotia, minciuna (daca e in acte), afacerismul (daca nu respecta cadrul legal si se bazeaza, de exemplu, pe evaziune fiscala, scheme piramidale etc.) care sunt pedepsite de lege. Adulterul poate fi pretext pentru divort, desi simplul adulter nu e o infractiune. Toate insa, fie ca reprezinta incalacari ale legilor, fie ca nu, sunt imorale. Problema e insa ca nu exista un grup al adulterinilor care sa fie recunoscut de lege, la fel nici un grup al betivilor sau al iubitorilor de arginti. Acestia nu formeaza o patura sociala precum cea a saracilor, a oamenilor de culoare, a ortodocsilor, a catolicilor. Conceptul de discriminare se refera la acordarea a mai putine drepturi unor anumite paturi sociale. O societate in care, de exemplu, ortodocsii nu sunt discriminati e una in care acestora nu li se refuza dreptul de a se asocia, de a folosi aceleasi tramvaie sau de a avea acces la servicii medicale, ca sa dau doar cateva exemple. Priceput? Prin urmare gay-ii au acelasi statut precum ortodocsii, iar drepturile lor trebuie respectate. Asa functioneaza o societate civilizata. Cui nu-i convine, exista tari precum Arabia Saudita, Iran, Coreea de Nord sau Afganistan unde legile sunt altfel. Vreti sa fie si la noi tot asa? Probabil ca nu. Si noi eram la fel ca ei in urma cu vreo cateva sute de ani pe vremea cand Biserica Ortodoxa avea robi pe mosiile ei si cand a fi gay se pedepsea urat de tot. Va las pe dumneavoastra sa va imaginati cum (cam asa cum ar fi iadul pe pamant).

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Plus dezmățul de la nunți dansul în post, meniurile cu carne în post, scenetele cu jarteaua și cu dansatoarele care pun poalele în cap nuntașilor contra unei sume, plus împreunarea de după a soților.
La romani mai nou nuntile sunt foarte pitoresti. Dar asta depinde de cat de prost e gustul celui ce pune la cale nunta. Insa nu inteleg ce problema aveti in legatura cu postul. Parca stiam ca Biserica Ortodoxa nu face cununii in perioada posturilor. Iar daca o face, e treaba ei. Ce mi se pare insa ciudat e parerea dumneavoastra ca dupa nunta sotii ar trebui sa se comporte precum niste asceti. In fond, realitatea e cu totul alta. Oamenii merg la biserica pentru a se cununa deoarece asa e traditia. Pe majoritatea nu-i intereseaza absolut deloc elementul religios al ceremoniei. Majoritatea romanilor sunt superstitiosi, nu religiosi. Prin urmare, dupa ce au iesit din biserica isi urmeaza linistiti viata fara sa-si mai puna probleme de natura duhovniceasca. Orice sot proaspat casatorit de vreo cateva ore v-ar rade in nas daca i-ati spune sa-si lase in pace nevasta.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Asta face un mitropolit important în schema BOR viitor Patriarh.
Începe să semene ideea de dispensă, cu indulgențele, dai cashul și te dezleagă papa din ortodoxie, care se comportă ca un papă nu ca un ierarh în ascultare de Sfântul Sinod.
Asta deja e o problema interna a Bisericii si chiar nu ma preocupa. N-au decat sa vanda indulgente. La cat de multe lucruri se vand in Biserica si la cat de ieftin se vinde Biserica insasi, n-ar fi un lucru prea de mirare. Dar sunt totusi de parere ca principalii vinovati ca biserica s-a transformat intr-o corporatie producatoare si consumatoare de bani sunt ortodocsii, nu papa, nu politicienii, nu cine stie ce conspiratie ascunsa. Ei au dorit sa fie asa si s-a facut dupa voia lor. Faca-se voia ta...

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Expresia sinod tâlhăresc se referă la păstori care sunt lupi răpitori ai ortodoxiei, care mint împotriva Duhului Sfânt.
Asta este si nu se poate altfel! Daca pastorii sunt lupi, e vai de oi. Lumea ma injura atunci cand vorbesc despre unii dezaxati sau nemernici care conduc turma: Teodosie, Kiril, Daniel (Marele Alb). Dar nici nu e nevoie de lupi. Pot fi chiar oi mai blege dar care indruga verzi si uscate pe post de hrana spirituala (poate la un moment dat am sa dau si niste exemple din aceasta categorie). Problema nu e ca mint, ci faptul ca ar trebui considerati drept infractori de drept comun, iar dovezi in acest sens ar putea fi gasite fara nicio problema de procuratura daca s-ar dori.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Bulgaria nu a participat, un episcop zicea că bulgarii nu aveau bani pt drum/diurnă/cazare, dar nu cred că de aceea nu au participat.
Poate ca au mintit si ei putin la fel ca personajul din schita "Caldura Mare" de Caragiale:

Domnul : Domnu-i acasă?
Feciorul : Da ; dar mi-a poruncit să spui, dacă l-o căuta cineva, c-a plecat la țară.
__________________
Chiar dacă n-ar exista Dumnezeu, tot n-am scăpa de El. Mai există cei care susțin că L-au văzut, iar aceștia sunt mult mai periculoși.
Reply With Quote