View Single Post
  #10  
Vechi 03.01.2023, 20:44:07
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Pe mine a uitat Dumnezeu sa ma fereasca de doua ori, dar am scapat. O persoana pe care o cunosc a avut o matusa pe care Dumnezeu a uitat sa o fereasca de tot. Adica a murit. Si parca imi aduc aminte de inca un caz la fel de fatal. Dar viata merge inainte. Un lucru e clar. Cu toate ca ar fi trebuit sa dam dovada de mai multa minte decat in urma cu 700 de ani, ne-am comportat la fel ca in timpul ciumei din 1347. Am umblat ca bezmeticii peste tot, iar microorganismele (virusurile nu sunt organisme, dar in fine!) abia atat asteapta sa-si gaseasca noi gazde. Si culmea, parca am uitat ca Flemming a descoperit un lucru pe care multi il considera Satana, adica vaccinul. Toate acestea dovedesc cat de slaba e tinerea de minte a oamenilor. Dar noroc ca s-a terminat. Vorba ceea: prost sa fii, noroc sa ai! Dupa cum am mai zis, viata merge inainte!
Domnule mie-mi pare rău că nu am fost la slujba Floriilor și la Înviere în 2020, e o pată urâtă care râmâne, Iudă/Iudovic Orban a pus jandarmii în jurul bisericilor atunci, nu pot să-l uit pe bețiv cum el petrecea de ziua lui și a pus alegeri în septembrie și decembrie 2020 când era și mai mare rata de infecție dar de Înviere ne-a interzis.

Mă bucur că am avut un ÎPS Teodosie, îmi pare rău că nu s-a NEsocotit ordinul lui Iudă Orban și oamenii să fi mers totuși la Biserici și în cimitire în noaptea de înviere, după cum s-a dovedit la CCR și amenzile lui au fost abuzive și au probleme acum cei care au fost târâți să amendeze.

Uitați-vă cum au sărbătorit în Macedonia în 2020:
Mănăstirea Sfântului Ioan Botezătorul din Bigorsky (Skopie, așa numita Macedonia de nord), aproape de granița de nord a Greciei; slujba Învierii!

https://youtu.be/4_P7Xeieqv0?t=5481

0 măști acolo/0 distanțare/0 porți închise, 0 oameni crispați, speriați, rețineți era 2020 după cum se vede în caseta youtube, când nu se știa nimic despre virusache și din frică rațiunea umană tinde să ia măsuri de supra-prudență cu măști, dar acolo nu s-au temut deloc pt că probabil nici media nu băga manipulare prin frică .

Care e treaba Macedonia de Nord nu e în ue, nu se tem de poncifele venite de la organismele mondialiste de tipul OMS, nu se fac valuri acolo, viața decurge obișnuit.

Reamintiți-vă cum s-a sărbătorit în România, cântând de la balcon, cu candelele aprinse ni se recomanda retardat de posturile tv să cântăm de la balcon Hristos a înviat și carele de transmisiuni tv căutau balcoane unde sunt oameni să le dea la tv, o mizerie nerușinată ce au făcut din Învierea Domnului, dar la alegeri nu mai era problemă.

De exemplu s-a încălcat dreptul la vot pt că s-au ținut în pandemie, pt carantinați care nu se puteau deplasa la urnă, vedeți cum s-au pi..at peneLeprele și pe lege și pe Înviere în egală măsură ?

Doar că românii nu au încă gena aceea pe care o au grecii, sârbii, georgienii să fie mai hotărâți.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.01.2023 at 20:59:33.
Reply With Quote