View Single Post
  #13  
Vechi 20.10.2009, 14:58:52
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, e clar. Acesta este un forum pentru "Crestin-ortodocsi". PUNCT!
Tot ce este inafara ortodoxiei este dracesc, rau, prost, facatorie, nu exista, nu se poate! Nu pentru ca stim noi; ar fi bine daca am sti!!! Nu stim. Nu stim NIMIC! Dar ne place sa credem ca noi suntem unicii buni creati de Dumnezeu. Restul sunt posedati, n-au dreptul la mantuire, n-au dreptul la semne divine, n-au nici un drept. Desi va asigur ca si ei se roaga si-nca mult mai mult decat noi. Si nu se roaga la diavol, ci la Dumnezeu. Nici evreii nu L-au recunoscut pe Mantuitor, dar cu toate astea cu totii trebuie sa recunoastem ca ei au fost si au ramas poporul iubit al lui Dumnezeu. Poate tocmai de aceea le mai da din cand in cand cate un "holocaust". Ii pedepseste si ii iarta pentru ca asa e Dumnezeu: bun si iertator.
Oameni buni, pamantul nu e ca o farfurie, asa cum se credea candva. Nu suntem in centrul Universului si lumea nu incepe si nu se termina cu noi! Suntem un TOT intr-o lume pe care deocamdata nu o intelegem, dar nici nu ne dam silinta! Vad ca pe zi ce trece, cu cat ne dam silinta sa devenim mai buni, cu atat parca ne inversunam unul impotriva celuilalt, punand cu usurinta etichete, jignind (o vorba ne-la-locul-ei, habar nu aveti cata suferinta pricinueste, iar voi NU AVETI PUTEREA SA STERGETI ceea ce faceti fara sa va dati seama). Cu totii suntem creatia Lui, si nu avem noi nici un merit ca ne-am nascut aici si nu in Irak. Haideti sa iubim miracolul de a face diferenta intre bine si rau. Restul este pura interpretare. Cred ca prima greseala pe pamant a fost aceea in care omul a decis sa puna gard intre el si vecinul lui! Oricum nu i-a adus linistea la care se astepta!
Reply With Quote