View Single Post
  #25  
Vechi 19.06.2010, 13:07:11
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Angry nu te inerva fratie ca nu-i bine-n dusmanie

Citat:
Īn prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Amice, singurul lucru pe care s-ar putea sa-l stii este ca la voi in sat “s-a facut manastire stilista”. Cu restul, “ascultarea de la Hristos” si pareri complet neavizate, esti total pe din afara, exact asa cum esti si intr-ale scrisului. Dar sa stii ca nu lipsa de educatie te face de ocara, ci agresivitatea fudula cu care ti-o etalezi. Modestia si bunul simt sint virtuti crestinesti care pot fi cultivate indiferent de nivelul intelectual sau de statutul social de navetist la a treia generatie (pentru ca tu nu ai nimic in comun cu satul romanesc, oricare ar fi pretentiile tale), iar “patriotismul” tau regional, de ardelean complexat, si “ortodoxismul” care, foarte probabil, se rezuma pentru tine la a-ti face cruce si a zice dupa cum face popa nu pot tine loc de ceea ce-ti lipseste, nici nu te impauneaza, ci, din contra, te arata schimonosit in propria-ti goliciune. Ti-au mai sugerat si altii sa-ti revizuiesti atitudinea si sa te limitezi cu modestie la ceea ce poti, dar tu insisti sa fii ocos in sminteala si sa te umpli de rusine. Daca pe ei nu-i auzi pentru ca sint romani prosti, asculta-ma macar pe mine fiindca ti-o spun ca ardelean!
fratie singurul lucru care ne desparte este prostia mea si neascultarea ta in rest tu esti probabil ardelian rus si eu ardelian beget, cu toate batjocurile la care m-ai supus.a9 fericire ma bucura tare fain la anii mei in care am gindit si am slujit cu sinceritate pe Dumnezeu uite eu imi cer iertare pt.ce am gresit asa tare fata de tine si nu stiu sa te fi catalogat pina acuma in vriun fel,am relatat ce am stiut eu atit ,faptele sunt adevarate si nu le-am savirsit eu.daca de la mine pina la tine razbate faptul ca eu doar imi fac cruce restul il stie Dumnezeu si Maica Domnului intregul adevar.ma abtin la a mai scrie ceva si iti recomand sa citesti:rugaciunile tamaduitoare ale ortodoxiei aparuta cu binecuvintarea ips.Nicolae Corneanu mitropolitul banatului pt. toate ranile care ti-le-am pricinuit eu din nestiinta si te-am inervat tare rau cu prostia mea si schimonoseala in propria-mi goliciune insistind in ocosala mea in sminteala mea spre a ma umplea de rusine ci nu pentru impaunare din contra pt.a da dovada de bou si prost crescut neavind cei 7ani de acasa fiind agresiv si foarte fudul si prost ca oaia ,fiind mereu neavizat cu parerile fiind complect pe din-afara si cu scrisul si cu toate,am trait degeaba si mor degeaba ca nu pot sa fiu cum ar trebuii sa fiu,ce sa faci "nu-l duce mintea la el "asta e.fratie de-ai fi ardelian nu te-ai inerva un an ,geaba eti tu luptator ca eu sunt biruitor,eu sunt poet ardelian ce ma chiama gibilan nu ma-m inevat di-un an.

fratie nu esti din zavoi
linga dealul plin de oi
pe marginea riului
la piciorul dealului
pe apa Godeanului
este-o dalba manastire
de stilisti dupa zidire
aici e manastirea
de care gibi vorbea
dar nu se impedica
nici-decum nu se zmintea
nu ma-mai uri fratie
ca nu-i bine-n dusmanie
ortodocsii ca sa fie
ca suntem vita de daci
de romani da si de traci
pentru cei ce na-u stiut
urmasii de-a lui Menumorut
ti-as zice fratia ta
ma rug tare- a ma ierta
daca nu ii treaba ta
io mi-am facut datoria.

Last edited by gibilan; 19.06.2010 at 13:12:24.
Reply With Quote