View Single Post
  #98  
Vechi 04.05.2011, 17:40:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
:D Da, dar eu nu doar am semnat condica. :D In fine, discutia nu are rost....
Nu m-am facut tocmai bine inteles, se spovedea si impartasea intr-un ritm de invidiat, cel putin de unul ca mine.

Dar pana la urma, gestul de acum cativa ani arata ca nu s-a prins mai nimic de ea, din toate cele Sfinte.
Indraznesc sa cred ca sunteti un caz diferit, pe un drum ceva mai bun dar intr-un impas la fel de grav.

Citat:
Am uitat sa mentionez. In Romania nu mai locuiesc cam de 8 ani. Deci timp de 8 ani am incercat sa fiu, si am fost, ortodox in exil. Inclusiv am locuit in USA unde ca sa ajung la biserica ortodoxa (romaneasca, bineinteles) trebuia sa bat pe cineva la cap ca sa ma ia cu masina, ceea ce si faceam. Si daca nu puteam sa ajung la biserica ortodoxa, atunci stateam acasa frumusel si, eventual, ma rugam de una singura. Nici macar nu am intrat intr-o biserica catolica cat am fost acolo. :D Din proprie experienta, spiritual si daca continui asa pe termen lung, este dezastruos.
Deci..credeti ca 8 ani de rezistenta pe frontul ortodox inseamna mult?
Dumnezeu cere o viata si inca in conditii chiar mai dificile de atat.

Credeti ca romano-catolicismul va va feri de impasul spiritual care simteati ca alunecati din motive pe care le-ati fi putut rezolva cu duhovnicul si cu mai multa rugaciune, renuntand eventual la exilul autoimpus?
Nu am pretentii de profet, dar va spun: va inselati.