View Single Post
  #1  
Vechi 25.05.2012, 09:30:05
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit despre carmen bejan

am stat in dubii sa deschid acest subiect, dar am zis, hai totusi ... daca admin considera, poate sa il inchida :P numai sa nu ma baneze :D

cred ca majoritatea oamenilor au auzit de cazul lui Carmen Bejan, studenta care a omorat in 2009 un barbat si l-a transat, si acu in puscarie a ramas insarcinata cu un traficant de droguri si acu a nascut un bebelus vai si amar de capul lui saracu cu nspe mii de malformatii, nu mai zic de care, ca poate mai citesc femei insarcinate subiectul si stiu ca nu face bine, mai ales in primele luni, (si eu astept bebe cam in maxim 3 saptamani, dar stiu sigur ca e sanatos, acu, cu Dumnezeu inainte) si care a murit la nastere.

acum intrebarile mele ar fi si m-ar interesa parerile voastre :

1. a fost pedeapsa de la Dumnezeu ? foarte multi zic asta ... parerea mea e ca e doar o coincidenta ... in inchisoare este un mediu foarte ostil pentru a duce o sarcina normala, nu tu alimentatie, relaxare, liniste, calm, bani pentru vitamine, analize, ecografii performante ... tatal traficant de droguri cine stie ce boli mai avea si el ... cum am zis mai demult, refuz sa cred ca Dumnezeu pedepseste un copil pentru pacatele mamei lui. de fapt sufletelul acela nu a avut prea mult de suferit, ca mai bine pentru el ca l-a strans Dumnezeu la El ca sa nu se chinuie o viata intreaga. mai mare e suferinta mamei. sa o fi pedepsit Dumnezeu pe mama asa de tare? poate totusi s-a cait pentru ceea ce a facut, si chiar daca nu s-ar fi cait, Dumnezeu e rabdator si nu cred ca ar fi pedepsit-o asa rau ... eu zic ca e o consecinta a mediului in care a fost procreat copilul ala, genele parintilor, cine stie de droguri or mai fi luat amandoi in puscarie, mai ales ea in primele luni de sarcina ...

2. cica ar fi facut vreo 8 ecografii cu 6 doctori diferiti si nici unul nu a depistat nici un fel de malformatie. mai exista speculatii ca ar fi stiut dar ar fi vrut sa pastereze copilul doar in speranta ca sa poata iesi o perioada din inchisoare. si sa zicem ca ar fi stiut intr-adevar, cu toate inclin sa cred ca nici ea nu a stiut, pai mai bine ca a lasat pe Dumnezeu sa decida viata bebelusului, decat sa fi facut avort terapeutic, isi mai punea alta crima in cap, chiar daca ar fi avut scop ascuns doar sa iasa din puscarie.

3. alte speculatii ar fi ca totul ar fi fost un blestem de-a familiei celui pe care l-a omorat. aici nu am nik de zis, or exista blesteme dar nu cred in puterea lor, consider ca puterea lui Dumnezeu este cea mai mare si nimic nu se poate face fara voia Lui.

sincer mie imi este foarte mila de ea ... si imi pare rau pentru clipele groaznice prin care trece ... orice scop ascuns sa fi avut, zic eu ca tot o marcheaza ... pacat tare sa dea Domnul sa treaca cu bine si cat mai repede peste aceasta intamplare nefericita.
Reply With Quote