View Single Post
  #15  
Vechi 21.10.2012, 20:24:15
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si adeptii ei spun (ca ar fi spus) ca este a treia persoana a Sfintei Treimii intrupata
Da, intr-un final a spus ca este intruparea Duhului Sfant.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
, sau ca fiul ei ar fi Maintuitorul Hristos reintrupat.
Asta nu. Fiul ei doar semana cu Hristos la chip, la infatisare...

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cert este ca nu frecventa biserica (avea templu "lu-mini") si ca nu "pomova" credinta adevarata.
Cert este ca a intrat si in biserici si indemna oamenii sa mearga. Le zicea mereu: "bisericile voastre sunt goale". Am inteles ca ea ar fi intrat si in Sfantul Munte Athos, fiind singura femeie care a facut asta. Repet, cinstea si pe Maica Domnului, avea o deosebita evlavie catre ea!

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ii accepta pe toti si le impartea "lumina" indiferent de credinta lor.
Si Hristos ii accepta pe toti. Acum nu stiu nici eu ce sa zic. Ea a zis asa: "nu vreau sa va schimb nici credinta, oricare ar fi ea, vreau doar sa-L iubiti pe Iisus mai mult decat viata" sau ceva de genul, am carti.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Avea o notiunea new age-ista despre credinta.
Nu mi s-a parut asta.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Inselarea este evidenta.
Repet, nu stiu ce sa zic. Nu pot nici sa o divinizez, dar nu pot nici sa arunc cu pietre. Efectiv nu pot, personal am citit si carti de-ale dansei, si am destule motive personale sa cred ca nu a fost de la diavol.

Asa si la parintele Arsenie Boca iti pot arata o gramada de erezii si "inselari evidente", am discutat si pe forum doar. Dar nu pot sa trag concluzii. Evident, nu-l pot nega in totalitate pe parintele dar nici nu-l pot considera sfant (pana la proba contrara). Asa ca prefer sa fiu retinut, de ce sa-mi fac pacate? Calea de mijloc e cea mai buna in astfel de situatii in care nu suntem noi in masura sa trasam granite!
Reply With Quote