View Single Post
  #607  
Vechi 07.07.2013, 22:04:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
...Doua lucruri ma dor: ignoranta poporului roman, poate inspirata de cartea 1984=> Ignoranta inseamna tarie??? si comoditatea mea sufleteasca.iar cea din urma mi se pare sfasietoare.
Cele două lucruri fiind de fapt una și aceeași problemă, par diferite fiindcă totdeauna judecata sinelui se face cu altă măsură decât judecarea aproapelui și asta e cel mai grav pentru că pe ceilalți îi consideri vinovați, dar pe tine nu, doar te plângi de tine.

2. Căci cu judecata cu care judecați, veți fi judecați, și cu măsura cu care măsurați, vi se va măsura.(Mt7,2)

Citat:
În prealabil postat de bogdan81;
Si de unde stie parintele Iustin ca mai sunt 12 luni?
Sunt revelatii secrete pe care noi nu avem voie sa le aflam?
Vedeti, tocmai la asta ma refeream cand vorbeam de suspendarea ratiunii.
Au fost tot felul de "profetii" puse pe seama si a altor mari duhovnici, Paisie Aghioritul, Lavrentie de Cernigov, Elpidie de Rhodos etc.
Aduceti-va aminte de profetia care se punea pe seama parintelui Paisie cu "vremea spanacului", cu razboiul cu turcii etc. Profetia NU s-a adeverit, dupa cum NU s-au adeverit nici altele. Eu personal pun foarte putin pret pe acest tip de "profetii".
Aduceti-va aminte si de profetia Sf. Lavrentie care i-a spus unei maicute ca ea il va prinde pe antichrist. Maicuta a murit de ceva vreme si iata ca NU l-a prins pe antichrist.
Sau profetia parintelui Elpidie cum ca actualul papa Francisc ar fi inainte-mergatorul antichristului, lucru aberant dupa parerea mea.
Una este dogma si invatatura ortodoxa care e deplin adevarata, si altceva sunt aceste "profetii" sau mai degraba pareri personale ale unor duhovnici care pot fi sau NU adevarate.
Eu mă așteptam ca urgia să fi început deja pentru că semnele vremurilor din urmă demult s-au împlinit, însă Dumnezeu Se îndură mult de noi(și amână urgia) după mare mila Sa.

Revelațiile nu-s secrete, dar sunt disponibile doar celor vrednici care au rațiune duhovnicească(cu mult mai cuprinzătoare) și care permite legături nebănuite, dar solide, între elementele diferitelor științe; rațiunea duhovnicească e deasupra rațiunii... ”civile”.
De aceea profețiile ”spanacului”, sau a înainte-mergătorului, eu încă aștept să se împlinească pentru că de la bun început le-am primit ca o confirmare a ceea ce simțeam eu atunci când le-am primit.
Dacă maica aceea a murit nu înseamnă că a căzut profeția, ci că antichristul e deja prezent(poate), dar n-o fi ”înflorit” încă, adică nu e încă în ”putere de acțiune”.

Câteodată, despre unele profeții se vorbește abia după împlinire pentru că la început par prea fanteziste, însă apoi se dovedește defectuoasa închipuire de la început; de exemplu, Vanga a proorocit despre Minsk că va ajunge sub apă și toți se gândeau la orașul Minsk, dar când submarinul nuclear Minsk s-a scufundat(fiind în imersiune) abia atunci toți au înțeles proorocia.
Reply With Quote