View Single Post
  #8  
Vechi 01.08.2013, 18:44:15
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
In perioada universitara,enervat de un profesor prea putin radical in viziunea mea,m-am documentat,credeam eu,serios pe subiectul in cauza si la finele unui curs m-am dus la el sa dau eu de toti peretii cu mediocritatea lui.M-a ascultat cu rabdare si la urmatorul curs mi-a adus o carte.Era scrisa de el cand era tanar,avea aceleasi idei cum le aveam eu si tot ca mine isi facea praf profesorii.Ulterior mi-a aratat continuarea cartii,un raft plin de studii,realizate cu timpul,in care isi facea praf propria teorie.O perioada,de rusine,nu am mai calcat pe la cursurile lui pana cand,intr-o zi,m-a vazut pe hol,m-a luat de brat si m-a intrebat zambind daca vreau sa invat ceva sau sa fiu un vesnic revoltat.In perioada ce a urmat mi-a facut,metodic,praf toate teoriile punct cu punct si apoi mi-a facut un program de studiu asa cum trebuie,in adevaratul sens al cuvantului.Astazi,privind in urma,ii multumesc din tot sufletul,fumul de la pipa lui prin care ma privea zambind cand bateam campii cu gratie,modul delicat in care lua o hartie si in trei fraze rezuma un capitol intreg imi revin in memorie.Am fost un om privilegiat de soarta care a avut parte de profesori in cel mai pur sens al notiunii,le voi fi mereu recunoscator pt tot efortul lor,in numele adevarului si al cunoasterii.
Norocosule. Eu am avut prea putini profesori-cu-adevarat. Mai mult functionari balcanici cu cataloage la subbrat.
Reply With Quote