View Single Post
  #66  
Vechi 09.07.2008, 15:31:49
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Sunt anumite personalitati care contesta sfintenia lui Stefan cel Mare. Care credeti ca sunt cele mai puternice argumente cu privire la sfintenia lui Stefan cel MAre?
Dupa cum si proorocul David a avut momente cand a pacatuit (trupeste) si D-zeu l-a iertat pentru ca avea o credinta mare, tot asa cred ca si Stefan poate fi considerat Sfant pentru ca avea o credinta mare si nu si-a pierdut nadejdea in D-zeu. Sacrificiul sau pentru tara a fost foarte mare, as mai vrea sa stiu un alt domnitor care sa posteasca inainte de a incepe o batalie si sa se spovedeasca unui duhovnic, ca si cum ar fi fost pentru ultima data.A luptat cu pretul vietii sale pentru a ne apara credinta. Ar trebui sa facem distinctie dintre persoanele care fac doar gesturi de caritate (cum ar fi Becali) si Stefan cel Mare. Ramas orfan de tata, Stefan si-a gasit parinte duhovnicesc pe Daniile Sihastrul. Mama lui retrasa in manastire se ruga neincetat pentru El.Cati dintre voievozii tarii au postit inainte de o lupta si cati au mai pus si pe boieri sa posteasca? Daca ar mai exista un asemenea conducator in Romania, care sa iubeasca si sa se dedice tarii si credintei stramosesti, acum cred ca nu ar mai fi emigranti in cele mai indepartate colturi ale strainatatii.
Reply With Quote