View Single Post
  #8  
Vechi 26.12.2008, 15:37:15
A_M
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La inceput mergeam la Manastirea Radu Voda in timpul saptamanii si ma rugam la racla Sfantului Nectarie si la cea a Sfantului Ioan Gura de Aur care s-au aflat, pana de curand, acolo.

Am vazut apoi schimbarile care au avut loc, treptat am capatat tarie si putere in lupta cu raul care ma incerca.

Am inteles ca experienta prin care am trecut a fost calea prin care trebuia sa ma intorc la credinta, prin care mi-am reevaluat prioritatile si mi-am dat seama ce conteaza cu adevarat. Slujbele de la Manastirea Radu Voda sunt savarsite cu multa daruire de calugarii de acolo si pot spune ca acolo simti cum se inalta rugaciunea la cer.

Minunea care s-a intamplat cu mine a fost, de fapt, reintoarcerea mea la credinta, practicarea efectiva a rugaciunii si apoi minunea cealalta, adica rezolvarea problemelor si raspunsurile la rugaciuni.

Mi-am dat seama ca degeaba mergem la biserici si la manastiri si platim la preoti slujbe si acatiste. Pana nu am invatat sa ma rog eu pentru mine si pentru cei aflati in nevoie, pana nu am participat sufleteste la slujbe, pana nu am invatat sa ingenunchez, sa plang si sa imi cer iertare pentru pacate, nu am primit ajutorul cerut. Le multumesc sfintilor ca nu m-au uitat si nu m-au lasat singura intr-un moment dificil.
Reply With Quote