View Single Post
  #12  
Vechi 12.03.2009, 00:30:50
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de coman Vezi mesajul
dar clopotele din Sf.Mormant care se trag singure,icoanele izvoratoare de mir,lumanarile care se aprind singure in mainile unor credinciosi de SF Paste,in vazul a mii de credinciosi,necredinciosi ziaristi,etc, ce sunt?
Nici mie nu-mi place mihai_1991, recunosc, insa sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului. Minunile de care povestesti nu sunt in discutie, Focul Sfant de la Ierusalim este.

Eu nu spun ca nu este dumnezeiesc, insa atata timp cat exista posibilitatea ca acel foc sa fie aprins atat de usor prin mijloace omenesti nu vad de ce atatia oameni ar fi siguri ca e o minune.

Adica nu vorbim despre orice minune aici, vorbim despre cea mai mare si cunoscuta minune ortodoxa, care se repeta an de an cu precizie. Ortodocsii sustin ca aceasta minune e dovada clara ca ortodoxia este crestinismul veritabil. Daca e o frauda, ar fi cea mai mare frauda din istoria ortodoxiei si sunt sanse extrem de mari sa fie asa. Nu vi se pare aiurea ca milioane de oameni accepta fara sa-si puna intrebari acest foc ca pe o minune?

Cand am auzit prima oara despre acest fenomen, cel care mi-a spus l-a laudat indelung si era foarte sigur ca e o minune. Bineinteles, asta m-a facut curios, m-am gandit ca trebuie sa fie ceva solid - si cand colo, ce-am aflat? Ca focul se aprinde in prezenta unui singur om. Dintr-o data, sansele de frauda cresc logaritmic! E nebunesc sa te gandesti ca sigur e minune. O minune trebuie, din cate stiu, sa fie investigata de Biserica inainte de a fi declarata minune, iar faptul ca acest fenomen are loc an de an nicidecum nu e o dovada clara!

Posibilitatea de frauda este foarte mare. Si atunci avem de-a face cu o salratanie la cel mai inalt nivel, care prosteste o intreaga lume ortodoxa. Chiar nu v-ar interesa sa aflati adevarul?
Reply With Quote