View Single Post
  #17  
Vechi 12.03.2009, 11:57:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Din toate filmuletele pe care le-am vazut, nimeni nu tine mana in flacara mai mult decat ar tine-o intr-o flacara normala. Cand eram mic obisnuiam sa ma joc minute in sir trecandu-mi mana prin flacara de la aragaz. Atata timp cat mana se misca repede nu exista nici un risc.

O alta explicatie este isteria colectiva. Oameni altminteri foarte sanatosi si intregi la minte pot intra intr-o stare de isterie atunci cand sunt parte dintr-o multime. Psihologia maselor este total diferita de cea a individului. Un individ este mult mai greu de manipulat decat o multime. O stare emotionala puternica poate face pe oameni sa creada lucruri cu foarte putine dovezi sau chiar fara dovezi si poate conferi rezistenta sporita la durere, asa cum s-a demonstrat de atatea ori. Conditiile din acea biserica in noaptea de Pasti sunt ideale pentru inducerea unei stari usoare de auto-sugestie.
N-as prea crede ca rezisti cateva secunde cu mana printr-o flacara obisnuita. Am incercat-o pe propria piele cand eram si eu mai mic si mi-a parut rau. Copii, aveti grija cu focul...

Iar ca oamenii se autosugestioneaza sa reziste durerii - iarasi nu vad de ce ar face-o. Si n-am vazut in filmele care circula pe net ca cineva care-si plimba focul pe piele sa retraga mana brusc din cauza arsurii. Si nu cred ca toti sunt din categoria celor care se plimba pe jar recitand mantre... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote