Subiect: Spovedania
View Single Post
  #15  
Vechi 15.01.2011, 23:21:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Domnul Dragomir se referea la spovedaniile invalide, adica atunci cand cel ce se spovedeste omite unul sau mai multe pacate de moarte cu buna stiinta, din rusine sau mai stiu eu ce motiv. Atunci trebuie repetata spovedania cu toate pacatele spuse atunci, plus cel ascuns, plus cel de de a fi ascuns un pacat, plus, eventual, de impartasire cu nevrednicie. Situatia este alta cand pur si simplu ai uitat un pacat. Sau nu ai stiut ca un anumit lucru e pacat.


Cat despre fata care s-a sinucis dupa spovedanie, parerea mea este ca nu din cauza spovedaniei, sau a ce i-a spus preotul, s-a sinucis. Poate din slabiciune de moment, poate din lipsa de credinta, si poate ca da, lipsa de tact din partea preotului sa fi intarit starea de slabiciune sau necredinta.
Nu a fost greu de inteles ce a spus domnul Dragomir; dar asta e valabil la catolici, nu?
Nu am auzit de repetare a spovedaniei pentru ca a fost incompleta. Intotdeauna e incompleta, ca de aceea ne rugam pentru pacatele stiute si nestiute... Cate pacate nu facem fara sa stim ca sunt pacate!
Reply With Quote