Subiect: Spovedania
View Single Post
  #16  
Vechi 23.01.2011, 15:37:59
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit Concluzii

Lume draga,
Nu am deschis acest topic, ca sa se judece pe aici membrii intre ei (cu atat mai putin sa se certe).
Vroiam doar sa atrag atentia ca deseori se fac greseli legate de spovedanie. Si pe masura ce anii trec vad tot mai multa superficialitate din partea clerului. Tot mai adesea ii vad la extreme.

Si cred ca nu este saptamana sa nu dau de cineva care a avut o experienta neplacuta din cauza acestor atitudini. Nu am judecat pe nimeni, dar am vrut sa arat si ranile in speranta ca incet incet ne vom indura sa le vindecam.

Evident ca atunci cand cunosc pe cineva care s-a lepadat de Biserica, de Dumnezeu fac tot ce pot sa il ajuta sa isi revina. Si nu dispretiuesc spovedania, din contra. Doar ca nu pot nega realitatea din jurul meu.

Am citit parerile tuturor, le-am inteles, si le multumesc pentru interventie.
Si parerea mea (am zis sa o las pentru mai la urma) este ca fiecare dintre noi, nu doar preotii (dar si ei, mai ales) avem datoria sa fim mai atenti la cei din jurul nostru, la problemele lor, la modul in care vad ei viata, si sa facem tot posibilul si sa nu-i lasam sa cada in deznadejde.
Sa le spunem ce inseamna Spovedania, de ispitele ce pot veni inainte si dupa, si cel mai important de dragostea lui Dumnezeu.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote