View Single Post
  #19  
Vechi 30.01.2014, 13:11:53
lena20 lena20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2013
Mesaje: 14
Implicit

Si sunt de acord cu domnul Cezar Ion. Ar trebui ca, dupa atata timp de falsa democratie si religiozitate, sa se intoarca toti cei care sunt in institutia numita Biserica si sa vada ca toate problemele tineretului, a copiilor-ca sinuciderile apar tot mai mult la copii care nu au intrat in adolescenta, 11-12-14 ani si nu numai. Nu v-ati gandit ca, in afara de faptul ca copii o aiu pe cai gresite, fac prostii, se apuca de tot felul de lucruri negative...in spatele acestor rele se afla, de fapt lipsa iubirii dupa care, efectuv, tanjesc...Si psihologic e demonstrat, ce dovezi va mai trebuie, ca omul, in lipsa iubirii ajunge la tot felul de idoli sau gesturi criminale...iar in adanc, la baza instinctelor pe care nu le mai poate sau nu mai vrea sa le infraneze sau nu stie...se afla faptul ca, undeva, in copilarie nu a fost iubit de parinti...?? E trist ca, atatia invatati exista aici dar nici unul nu a atins problema asta...Stiu ca e vechi topicul dar nu pot sa nu imi exprim parerea direct....! De ce nu patrundeti pana in sulfetul elevilor ca sa vedeti daca sunt multumiti de profesorii de religie? Sa analizati..! Sa vedeti cum isi fac treba de mentori spirituali in scoli?? E fumata, cum se spune, deja, intrebarea: Ce se intampla? Ca exista profesori de religie, dar copii sunt asa si pe dincolo?! Iar daca motivatia de a te face profesor de religie, recte, te motiveaza doar titlul si banii..nu stiu daca mai merita sa devii..din ambele motive: stii cat de prost platiti sunt profesorii si ...atunci de ce te mai facu profesor? Inainte de a-ti afce o cariera, parerea mea umila, este sa analizezi putin si foarte simplu salariul care se ofera. Prin simple intrebari, dintr-o persoana in alta tot afli ce salarii sunt, nu? Daca in teorie profii de religie ar trebui sa fie un fel de mentor spiritual sau apropiat al elevilor asa cum afirmati, atunci in practica stiti ca nici pe departe nu e asa. Problema nu sta in profii de religie, in totalitate, ci in societatea care o apuca pe principii negative, transformate in cai corecte si bune. S-a ajuns cu susul in jos, unde sus-ul se confunda cu jos-ul! Se stie cata mizerie, incompetenta si nesimtire excista in multi oameni din sistemul de invatamant, insa cine ar putea nu face nimic pentru ca are interese de acoperit si castiguri de aparat. E cat se poate de vizibil si nu trebuie nu stiu cata inteligenta sau carte pentru asta, decat un minim spirit de observatie!!!! Va spune toate astea un fost elev, de putin timp student.
Reply With Quote