View Single Post
  #3  
Vechi 30.03.2007, 19:44:26
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000
lumea moderna spune despre faptul ca o persoana este virgina in noaptea nuntii ca ar fi ceva anormal si in plus ca tanar simti la un moment dat nevoia sa iesi cu cineva,sa ai alaturi o persoana de sex opus.Daca ceilati te privesc cu coada ociului ce e de facut? pt tineri, ce ar trebui sa faca pt a avea totusi un anturaj?
Dumitru, un crestin nu tine cont de ce spune lumea moderna, ci de ce spune Hristos. Sa ne intrebam "Oare lui Dumnezeu Ii place asta?" Stim ca Dumnezeu sufera enorm pentru caderile noastre, fiindca stie ca noi devenim robi pacatului, in loc sa ne bucuram de libertate.

Eu am avut un prieten timp de patru ani. Nu intru in detalii, ca nu sunt aici sa fac confidente. Stii ce m-a bucurat cel mai mult la el? Integritatea in perspectiva mantuirii. In afara de fecioria fizica, avea o iubire adevarata de Hristos, sau mai bine spus iubirea asta il tinea in stare de feciorie. Am ramas si acum prieteni, dar nu in vederea unei casatorii, mai vorbim din cand in cand, desi suntem in tari diferite. Deci se poate sa fii intr-o relatie de prietenie, sa iesi cu celalalt sa te plimbi, sa discuti, sa te simti aproape cu inima si sa ramai curat. Nu vreau sa ma dau exemplu, ca nu sunt, acest om de care iti vorbesc poate fi un exemplu, dar nu eu! El e matur duhovniceste, eu sunt copilas. Dar sper sa cresc! :)

Mai te intrebi ce faci daca ceilalti te privesc cu coada ochiului? Problema ta nu e legata de ceilalti, ci de tine si Dumnezeu. Niciodata nu trebuie sa te intereseze ce cred ceilalti, ci ce crede Dumnezeu. Cel putin eu asa vad situatia. Iar eu cred ca un astfel de pacat nu uneste, ci separa, fiindca unirea adevarata a oamenilor se face numai cand si Dumnezeu e prezent.

Elena


Reply With Quote