View Single Post
  #7  
Vechi 13.10.2007, 15:58:11
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Sa ne lamurim. Exista mai multe modalitati de a face educatie religioasa. Pentur mine, cea mai importanta mi se pare cea din sanul familiei. Nici scoala, nici Biserica nu pot suplini pe masura functia familiei. Acest lucru se intampla doar in cateva cazuri, prea putine in comparatie cu necesitatile actuale.

Educatia religioasa din scoli, desi uneori lasa de dorit, pentru ca nu suntem perfecti, ramane totusi o modalitate de a intra in contact cu un domeniu. Atata vreme cat ora de religie isi va propune sa fie un furnizor en-gross de informatii va esua cu siguranta. Cred ca ora de religie trebuie sa imbine cunostintele religioase fundamentale cu raspunsurile la intrebarile concrete de moment ale tinerilor. Asta e dupa parerea mea solutia perfecta.

Educatia religioasa din Biserica este din pacate inca afectata de lisa de organizare regasita de altfel la nivelul tuturor institutiilor societatii romanesti. Ea trebuie sa primeasca un nou impuls printr-o organizare interna mult mai buna. Deci, capitolul acesta lasa inca de dorit, desi poate prin anumite locuri situatia nu este chiar asa de cenusie.

Educatia religioasa din sanul familiei mi se pare extrem de importanta. Asa cum bine au precizat prietenii forumisti cea mai buna metoda de realizare a educatiei religioase este propriul model care sa se manifesta fara a se impune. E vorba aici, dupa parerea mea, despre acelasi mod in care se poarta Dumnezeu cu noi. Ne-a aratat cum este El si ne-a chemat spre a-L urma,fara a ne constrange. Asa trebuie sa fim si noi cu copiii nostri. La acest comportament trebuie adaugata foarte multa rugaciune. Cred ca nu ne putem creste copiii fara a ne ruga mult pentru ei, rugaciunea noastra fiind prilejuitoare de mult har pentru ei.

E important ca din educatia religioasa sa lipseasca rigiditatea si restrictiile absurde sau sa le impunem reguli super stricte. Un copil trebuie adus la biserica, insa acest lucru nu trebuie sa devina o obligatie, copiii au nevoie sa fie atrasi putin cate putin spre biserica, nu obligati sau sub amenintarea pedepsei.

Ar fi interesant sa aflam ce a contat foarte mult in educatia voastra religioasa. De exemplu, pentru mine a fost extrem de importanta credinta simpla si sincera a familiei care a fost pastrata cu fidelitate chiar si in cele mai grele momente. De asemenea, legendele religioase si-au avut rolul lor deosebit.
Reply With Quote