Subiect: Cum sa ma rog
View Single Post
  #3  
Vechi 14.06.2022, 21:09:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabigabriel88 Vezi mesajul
Va salut.
Spuneti-mi si mie va rog frumos ce psalmi sa citesc sau ce rugaciuni pentru ajutor in viata, un loc de munca corect,etc.
Eu zic sa te rogi ca si pana acum pentru ca ai ajuns si tu acolo unde ne duce pe toti actuala stare din lumea de azi. Iisus spune: "In lume necazuri veti avea. Dar indrazniti! Eu am biruit lumea." El nu S-a rugat la Tatal sa-i fie mai usor in viata, nici sa-I trimita in ajutor legiuni de ingeri, din contra, I-a cerut sa Se faca voia Lui stiind ca va fi dat in mainile oamenilor si ca-L vor rastigni.
Asta e Calea pe care ne-a aratat-o El noua.
Eu zic sa citesti vietile sfintilor, ca sa te incurajeze exemplele lor.
Nu poate sa ne fie mai bine decat daca Se face voia Lui pentru ca numai in folosul creatiei si mantuirea ei se face voia Lui.

Observ ca nu ceri un loc de munca, ci un loc de munca corect, deci banuiesc ca ai un loc de munca. Ce e incorect la locul tau de munca?

Citat:
În prealabil postat de gabigabriel88 Vezi mesajul
Ma aflu intro perioada destul de dificila si pur si simplu imi e teama de ziua de maine.
Am tot felul de ganduri, ma framant, singuratate, si nu vad calea spre bine.
Iisus e Calea:
6. Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.(In14,6)
Mai intai trebuie sa definim binele. Cine stabileste ce e bine?
Lumea intreaga e intr-un moment de cumpana radicala si avem nevoie de ajutorul Duhului Sfant, demonstrat de Iisus Hristos.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote