View Single Post
  #1  
Vechi 19.10.2010, 13:10:54
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Parintele, primul model al copilului

Bine ar fi ca toti copiii sa traiasca intr-o familie care Il are prieten pe Dumnezeu.Intr-o astfel de familie este vesnic sarbatoare- nu este strain faptul ca violenta naste violenta.Este nevoie de atentie si rabdare, de o dedicare totala, de comuniune - nu as spune sa ne crestem copiii sub un clopot de sticla, din contra, cu multa grija si discernamant trebuie sa cunoasca faptul ca in viata nu vor intalni numai binele, numai frumosul- dar sa-i invatam sa faca intotdeauna diferenta, incat de fiecare data sa aleaga binele, pentru ca binele de la Dumnezeu este. O prietenie adevarata, un respect reciproc, incredere acordata -din nou spun, cu discernamant- pentru ca totusi este nevoie de un control subtil, pana cand copilul este capabil sa inteleaga corect libertatea-alegerea utilului, a acelor situatii care sa te ridice ca Om. Aspectele neplacute ale societatii trebuie intelese pentru a nu deveni o victima sigura a actelor reprobabile.Blandete imbinata cu severitate- cand este nevoie.Sa existe intotdeauna un argument solid pentru orice observatie.Parintele insusi trebuie ,prin atitudinea sa, sa trezeasca incredere totala copilului- fiind primul model pe care acesta il intalneste in viata.Da, uneori- rar, poate este nevoie de o atentionare in cazurile extreme, cand am epuizat toate argumentele, metodele.Eu cred ca bataia este ultima alternativa la care oamenii ar trebui sa apeleze.Dar, mai bine, nu- sadeste-i copilului increderea in tine si nu-l vei pierde -si in primul rand, tine-l aproape de Dumnezeu. Ca parinti, cum procedati, pentru a face din copilul vostru un element bun?

Last edited by Rodica50; 19.10.2010 at 13:34:18.
Reply With Quote