View Single Post
  #2  
Vechi 19.10.2010, 22:44:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cel mai mare ajutor pentru o bună educație vine din practica vieții de credință. Astfel, în fiecare seară ne facem împreună rugăciunea de seară. De la școală se mai poate lipsi, dar duminica de la Sf Liturghie nu se poate lipsi decât din motive bincuvântate, cum ar fi călătoria cu piedică materială de a ajunge la o slujbă catolică, sau boala, cazuri în care absența noastră e suplinită de rugăciunile Bisericii de la Ectenii. Nu știu dacă în ultimii 4 ani, de când copiii mei mai mari au terminat cateheza pentru prima împărtășanie, am lipsit de 10 ori de la Sf Liturghie. Iar după ce se termină Liturghia și biserica începe să se golească, mergem la Sf Fecioară și facem o Decadă (un complex de rugăciuni). Sâmbăta ne facem examenul de conștiință pentru a ști dacă ne putem împărtăși sau este necesară spovada săptămânală de dinaintea Liturghiei. Spunem rugăciune în comun și înainte de mese. În serile de post sau în ajunul sărbătorilor mai mari dezvoltăm un subiect de cateheză (acuma suntem la tema "harul și Sf Taine"), iar Duminica, fie la masa de prânz, fie seara ne amintim ideile principale de la lectura Evangheliei și de la omilie. Mă mai necăjește nevastă-mea întrebându-mă dacă vreau să fac din ei mitropoliți...

Dezvoltarea unei legături personale pe care copiii să o aibă cu Dumnezeu, precum și dezvoltarea conștiinței omniprezenței Lui cu tot ce implică ea, sunt lucruri esențiale. El ne privește neîncetat. El ne și aude și are acces chiar la gândurile noastre. El nu poate fi păcălit. El ne vrea sfinți și ne-a înzestrat cu tot ce trebuie pentru asta. Dar, în această privință, Dumnezeu nu e singur. E însoțit de "un nor de martori": acolo, în acel nor de martori, sunt îngerii și sfinții Săi, precum și aceia dintre răposații din familia noastră cărora Dumnezeu poate că le-a oferit această grație de a putea fi în legătură cu lumea noastră. Cu toții se bucură când facem ceva plăcut Lui și se întristează când ne îndepărtăm de ceea ce El dorește de la noi. Dar chiar și oamenii vii, așa cum ar fi tata, sau mama, ori prietenii și colegii de clasă, despre care poate credem că nu vor ști toate răutățile pe care le facem, vor avea acces la asemenea secrete atunci, în Valea Iosafat, când ne vom aduna cu toții și faptele tuturor vor fi date în vileag. Nu numai oamenii care sunt în prezent în trup, alături de noi vor fi acolo, nu numai profesorii noștri și toți oamenii care, dacă ar ști chiar tot despre ceea ce facem, ne-ar veni să intrăm în pământ de rușine, ci și cei care vor veni după noi: copiii, nepoții și toți urmașii noștri din viitor, care poate că neștiind despre noi decât numele, se vor fi întrebat ce fel de oameni eram, ce făceam și ce gândeam: atunci vor afla răspunsul.

În felul acesta se dezvoltă conștiința morală și nu există mai bună pavăză împotriva căderii decât această voce a lui Dumnezeu în inimile noastre, pe care e bine să învățăm să o auzim de cât mai tineri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.10.2010 at 22:57:22.
Reply With Quote