View Single Post
  #9  
Vechi 21.10.2010, 00:11:30
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce topic.

E ok bataia daca nu se exagereaza. Adica... o palma-2 sau o nuia pe fund nu cred ca se pot considera... chinuri sau "rela tratamente aplicate minorului". E o modalitate de-a face copilul sa simta mustrarea atunci cand vorbele alege sa le ignore, chiar daca le intelege.

Am vazut totusi ca multi parinti recurg la metoda asta ... cand nu e cazul. Si nu-i nevoie prea des ce-i drept, de cele mai multe ori vorba ajunge.
Daca ai rabdare sa vorbesti, desigur. Multi parinti nu au, e serviciul, oboseala... nervii... mai ales daca-s mai multi copii de care trebuie sa aiba grija...

Expresia "dresaj" nu mi se pare asa dura. Cum vrei sa invete, "dresat", sau cazand pana nu mai poate?... Unii copii sunt mai rebeli, si orice le-ar zice parintii n-or sa asculte. Ce vrei atunci, sa lase copilul tot de capul lui, sa faca ce crede? Mai bine SA-L FORTEZE sa faca ce e bine, pana cand o sa-si dea singur seama ce mare bine i-a facut parintele cand l-a fortat sa faca ce e bine.

Nici eu nu-s de acord cu bataile dure. 1-e periculos, dpdv fizic...2-copilul o sa prinda ura pe parinte, in nici un caz respect. Multi or sa ajunga sa-si bata parintii cand or sa cresca, ca razbunare. 3-"bataia" nu trebuie sa presupuna frica ci... "mustrare facuta fortata"


Doar o parere. Nu am copii. O spun in calitate de "fost-copil". :)

P.S.-paralele cu "dresajul". Lasi liber in caine doar cand stii ca-i suficient de dresat sa nu manance chestii dupa jos care pot fi otravite, cand stii ca vine dupa tine,etc. Daca nu, il tii in lesa si-l inveti sa mearga la pas. Dresandu-l astfel, ii faci un bine. La fel si unui copil... ii faci lui un bine, chiar daca-i pare constrangere inutila.
Reply With Quote