View Single Post
  #519  
Vechi 18.02.2012, 22:54:51
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit

Draga Alin,

Sunt multe de raspuns mesajului tau.

In primul rind, copiii pot fi ajutati sa inteleaga anumite interdictii si pot foarte usor, intelegindu-le, sa ajunga sa si le asume. Asta s-a intimplat cu finul meu, pe care nici nu-l tenteaza. Oricum, sa permiti copilului sa manince orice, oricind si oricum, pe motiv ca trebuie sa se simta bine in colectivitate, este o nerozie; in felul acesta, parintele nu va face decit sa-l predispuna influentelor anturajului (copilul fiind sistematic descurajat de la a infrunta anturajul, de la a fi altfel decit turma, ale carei obiceiuri nu sunt dintre cele mai onorabile); si dupa aceea se mai mira unii parinti ca si-au gasit copiii luind droguri, facind betii sau orgii...

E adevarat, oamenii la sate sunt longevivi, mai longevivi decit mai demult, dar asta se datoreaza sistemului de medicina alopata, datorita careia omul nu se vindeca sau moare, ci tiraste bolile cu succes mai mult timp. Or fi traind unii si altii 70-80 de ani, dar sunt bolnavi vai de capul lor - cu greu mai poti afla pe la sate vreun om care sa nu aiba reumatism, boli cardiovasculare, boli respiratorii, artroze, diabet, boli digestive etc. Asa ca nu ai dovedit nimic luind ca exemplu populatia de la sate. Bunica mea a murit la 81 de ani de cancer de piele metastazat la tiroida, si a fost bolnava inca de tinara la inima (cardiopatie ischemica), la tiroida, la intestine, a avut reumatism degenerativ, artroza la coloana, lupus, infectii respiratorii recurente (racea bronsic si de sase-sapte ori pe iarna); si ea a fost dintre cei..."delicati", s-a ferit intotdeauna de "excese", a fost cumpatata, nu a mincat niciodata peste masura. Iar daca tot ai adus vorba de durata vietii, poti citi in Scriptura ca inainte sa manince carne, omul traia pina la 1000 de ani, dar niciunul dintre cei care au mincat carne, dupa Potop, n-a trait mai mult de 200 de ani...

Este perfect realist un mod de alimentatie vegetarian. In general, ca sa pregatesti un fel de mincare de cruditati nu iti ia mai mult de 15 minute (in contrast cu mincarea gatita, unde o ora este cam regula). Si apoi, argumente de genul "e prea greu, asadar este imposibil" sunt viciate in ele insele.

Care impact psihologic? Daca copilul meu va merge la facultate la 500 de km distanta, si va locui la un camin unde nu-si poate gati, ai vrea sa il obisnuiesc de la 6 luni cu fast-food, pentru ca oricum va ajunge intr-un mediu in care toata lumea maninca zilnic la "mec", si or sa-l umileasca daca nu va vrea sa mearga cu ei? Eu vreau sa-mi cresc copilul in asa fel incit sa nu se teama niciodata sa fie altfel decit ceilalti, chiar cu riscul de a fi catalogat drept "nebun". Anturajul ne pune, de cele mai multe ori, sa facem lucruri care contravin oricarui bun simt. Luna trecuta am vazut un documentar in care se vorbea despre niste lucruri infioratoare: in unele zone din S.U.A. unii parinti au descoperit ca fetitele lor de 11-12-13 ani "prestau" sex oral colegilor lor de clasa, pentru ca fusesera invatate sa primeasca influenta anturajului, si, pentru a avea aceste "servicii", baietii creasera atmosfera ca o fata care nu face asta este inapoiata. Tot intr-un documentar am aflat ca erau marginalizate si chiar maltratate, de catre colegi, fetele care nu aveau anumite haine de firma... Asa ca s-o lasam mai moale cu impactul psihologic al deosebirii de ceilalti...

Eu nu-i fac capul calendar fetitei mele in privinta ciocolatei, si n-o sa i-l fac niciodata calendar. Nici mie nu-mi place ciocolata (ca gust este mediocra), asa ca iata, se poate sa nu placa cuiva ciocolata... Iar ca e un exces sa nu dai copilului deloc, notiunea de echilibru poate fi perceputa foarte elastic; ciocolata este doar o porcarie care se da la copii - mai exista si: acadele, bauturi carbogazoase, margarine, prajituri insiropate si indulcite excesiv, chipsuri, brinzeturi ultraprocesate, mincare prajita (cum imi spunea colega mea de salon la maternitate ca ii dadea ficatei prajiti baietelului ei de un an, dupa care bietul copil a facut dizenterie); daca ai calcula cam ce cantitate de astfel de mincaruri primesc unii copii (ai caror parinti sunt adeptii "echilibrului in toate"), te-ai cam speria.

Si da, fetita mea chiar bubuie de sanatate. Si eu bubui de sanatate de cind maninc vegetarian cu multe cruditati. Prin acest mod de alimentatie m-am vindecat de diabet incipient (diagnosticat in adolescenta), hipertensiune arteriala (am avut aproape 20/12), obezitate, si o suma de alte neplaceri, ceva mai mici, insa nu neaparat mai putin suparatoare. Cunosc persoane care s-au vindecat (cu cruditati) de cancer avansat (cum ar fi librareasa care a infiintat si gestionat libraria Humanitas din Piatra Neamt, si care a supravietuit unui cancer metastazat, mincind sase luni numai legume cu frunze verzi si verdeturi).

Noi nu mincam soia, pentru ca nu prea ne intelegem cu fasoloasele in general, si pentru ca exista pericolul ca soia care se gaseste in forma semiprocesata la noi sa fie modificata genetic; insa sa-ti spun ceva, ca sa nu mai crezi toate prostiile pe care le auzi la adversarii dietei vegetariene: soia nu creste deloc incidenta cancerului, ci, dimpotriva, regleaza ciclul menstrual si scade spectaculos riscul de cancere si de alte probleme la organe genitale feminine, asa cum o demonstreaza situatia din China, unde se maninca multa soia, si unde cancerele la organele genitale la femei sunt foarte rare. Daca nu ma crezi, citeste cartea lui Colin Campbell "Experimentul China".

Cit priveste ciocolata, cea conventionala este abjecta, inclusiv cea amara/neagra. Cacaua conventionala este:degresata, prajita, diluata cu pulberi (de gen amidon), i se adauga conservanti, potentiatori de aroma,si chiar coloranti, apoi este amestecata cu zahar, margarine, alti conservanti, potentiatori de aroma etc, eventual i se mai pun si niste cremuri viscoase oribile. Rezultatul il dam drept recompensa suprema la copiii nostri, si dupa aceea ne trezim ca fac fel de fel de nevroze si psihoze, li se strica dintii, devin anemici, rahitici, n-au pofta de mincare etc... Ciocolata amara are mai putin zahar, dar pentru diabetici este la fel de periculoasa, pentru ca diabetul este declansat pe fond de hipercolesterolemie, or ciocolata neagra are la fel de multe grasimi saturate ca orice alta ciocolata conventionala. Cacaua cruda, pe de alta parte, este cu totul altceva; grasimile din ea sunt in mare parte nesaturate, exista multi nutrienti care dispar in timpul procesarii...

Asa ca recunoate mai bine ca tii prea mult la anumite placeri, si nu mai tine teoria "echilibrului", fiindca e mai bine sa fii sincer...

Doamne ajuta!

Last edited by Iuliana_crestina; 18.02.2012 at 22:58:47.
Reply With Quote