View Single Post
  #26  
Vechi 28.05.2013, 16:22:27
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cel mult papa JPII ar fi re-adus in discutie problema infailibilitatii papale in sensul de a discuta mai mult si de a intelege mai bine problema, nu in sensul "hai sa vorbim despre asta ca sa vedem noi catolicii cum am putea renunta ca sa ii impacam pe ortodocsi."
Acest gen de încrâncenare le face și le va face mult rău așa zișilor catolici. Nu doar că această pseudo-dogmă, ca și alte pseudo-dogme și pseudo învățături creștine, va fi pusă în discuție, dar la un moment dat ea va și fi anulată, scoasă din istorie, într-un fel sau altul; nu știm cum se va ajunge la așa ceva, dar personal am toată convingerea că acest lucru până la sfârșit va avea loc.

Poziția Bisericii Ortodoxe a fost, nu știu exact cum este astăzi pentru că nu sunt la curent cu ecumenismul, de a se discuta cu Biserica Romano-Catolică de pe poziții de egalitate și nicidecum de pe pozițiile primațiale ale romaniștilor. Nu știu cum vor evolua lucrurile dar sunt convins că Ortodoxia, într-un fel sau altul, sub o formă sau alta, își va continua linia ei autentică pe care au avut-o și păstrat-o înaintașii. Aceasta a fost și poziția Patriarhului Justinian și a BOR în perioada patriarhiei sale din câte știu în raport cu "catolicii".

Practic atitudinea extrem de arogantă a "catolicilor" nu le face decât rău și nu face decât să amâne pe un termen nedeterminat deznodământul final care va însemna recunoașterea ereziilor lor și alunecările evidente de la Sfânta Tradiție a Bisericii lui Hristos. Reconsiderarea atitudinii foarte arogante și nejustificat de arogantă este și va fi imperativă pentru "catolici" nu doar în vederea "dialogului ecumenic" cu Ortodoxia, ci și pentru propria lor supraviețuire și păstrare a identității pe viitor. Drumul pe care catolicismul îl parcurge la ora actuală este în mod evident unul spre protestantizare din ce în ce mai accentuată, probabil și pentru că asta a fost una dintre metodele de a lupta împotriva protestantismului, iar în acest context șansele lor de a își mai păstra identitatea (pe care în fapt în bună măsură și-au pierdut-o și și-o pierd) devin din ce în ce mai mici.

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Oricat ar visa unii ortodocsi ca s-ar putea vreodata in viitor ca romano-catolicii sa devina ortodocsi in ritual si dogma in mare, e doar o iluzie, asa ceva nu e posibil.
În ceea ce privește partea dogmatică, șansa pe care "catolicii" o au este tocmai de a primi darul Ortodoxiei. Nu doar că revenirea ereticilor la Ortodoxie nu este o iluzie, dar ea este cu adevărat și posibilă și realizabilă, măcar în ceea ce privește o anumită parte a "catolicilor", și asta depinde însă în primul rând de Ortodocși, de cum își vor face misiunea în beneficiul "catolicilor" și evident de cum se va schimba fața Ortodoxiei așa cum se manifestă ea la nivel istoric; pentru că una este Ortodoxia autentică, nepieritoare și alta este, din nefericire, ortodoxia așa cum se manifestă ea la nivel istoric, cu alte cuvinte ortodoxia istorică nu este din nefericire identică cu Ortodoxia cea adevărată. De Reformarea și reconsiderarea istorică, aplicată a ortodoxiei creștine, precum și în al doilea rând, de misiunea în raport cu sectanții creștini precum și cu alte populații va depinde și posibilitatea convertirii sectanților la Biserică.

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ceea ce ne putem ruga este ca sa ne intelegem reciproc, sa vedem exact unde anume de fapt spunem si credem acelasi lucru, doar cu alte cuvinte, sa renuntam la mandrie de ambele parti, sa renuntam la ignoranta si prostie, etc...si Sf. Duh, la care ar trebui sa ne rugam in mod special in aceste zile, poate aduce si unitatea/unirea, si intelepciunea, si pacea, si iubirea....
În realitate, chiar dacă Ortodoxia istorică nu a dogmatizat așa cum a făcut catolicismul în anumite aspecte, în anumite puncte cele două poziții sunt în fapt ireconciliabile, nefiind valabilă supoziția că am spune și am crede același lucru, diferența nefiind una esențială ci doar una de formulare și nesuperficială și neatingând presupusa identitate care ar sta în spatele unor formulări aparent divergente. În anumite puncte, pozițiile Ortodoxiei și ale catolicismului sunt cu adevărat ireconciliabile, iar o eventuală conciliere nu se va face decât prin cedarea uneia dintre părți, nefiind vorba deci nici de vreo identitate în spatele cuvintelor și nici măcar de o complementaritate prin care s-ar întregi una pe cealaltă. Așa este, până la urmă numai Duhul Sfânt va face unirea sau reîntoarcerea rătăciților, dar cred că trebuie ținut cont de aspectul rezistenței care I se face Duhului Sfânt de către elemente ale unei părți, în speță de elemente arogante și nejustificate în realitate ale catolicismului.

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dar sa te rogi ca preotii catolici sa se imbrace in odajdii ortodoxe, sau sa ai impresia ca papa va deveni simplu episcop ... asta deja nu prea are rost.
În primul rând, papa nu este un termen care să aibă vreo legătură cu Revelația Biblică sau cu Sfânta Tradiție; apostolul Petru nu a fost niciodată identificat de Hristos cu termenul de "papă" și nici el la rândul lui nu a pretins, cel puțin din Scripturile pe care le avem, că trebuia ca ceilalți să i se adreseze cu titul de "papa" sau "sfântul părinte".Petru a avut în mod evident rolul său în unitatea Bisericii, dar logica teologică și istoria dovedesc că și ceilalți apostoli și succesori ai lor, călăuziți de Duhul Sfânt, au avut și au roluri fundamentale în păstrarea și definirea unității creștine.

Referitor la așa zisa autoritate papală, ea nu a fost niciodată recunoscută de Biserica lui Hristos așa cum învață papistașii în inovația lor de la Sinoadele de la Florența, și I și II Vatican. Chiar la Sinodul IV Ecumenic de la Calcedon (451) epistola dogmatică a episcopului Leon al Romei a fost luată și consultată, apoi aprobată de Părinții participanți la Sinodul Ecumenic. Felul inovațional eretic și plin de aroganță în care papistașii, după ce au fost manipulați prin Sinoadele de la Vatican, consideră autoritatea episcopului roman nu doar că nu exista în Biserica Creștină, dar nici măcar nu se concepea și nici măcar nu se putea concepe, iar Sfintele Scripturi, Sinoadele Ecumenice și Sfinții Părinți (în fapt Sfânta Tradiție) dovedesc din plin acest fapt.

Ținând cont de cele de până acum se poate vedea și manipularea care stă în spatele formulelor magice ale pseudo-catolicilor "papa și cei în comuniune cu el" sau "cu papa și sub papa", încercând unora să li se creeze impresia că Petru este cel care avea un dictat de impunere a comuniunii în biserica apostolică primară și că papa i-a luat apoi locul la conducere.

Însă ținând cont de evidența promisiunii Duhului Sfânt și a călăuzirii la Adevăr făcută apostolilor în general, iar nu exclusiv unuia dintre ei, ținând cont de evidența conștiinței apostolilor asupra revelațiilor dumnezeiești pe care le-au primit de la Duhul Sfânt, ținând cont de evidența existenței mai multor autorități în materie de revelație dumnezeiască și nu a uneia singure, care ar fi eventual Petru, este absolut evident că primatul sau întâietatea cu care ar fi fost înzestrat Petru de Hristos nu este echivalent cu ceea ce înțeleg papistașii din expresiile citate mai sus. Tot așa cum ceilalți trebuiau să păstreze comuniunea cu Petru, tot așa și Petru trebuia să păstreze comuniunea cu ei și să accepte revelațiile de la Duhul Sfânt pe care ceilalți le-au primit, spre exemplu Pavel sau Ioan, și să accepte autoritatea doctrinară a celorlalți apostoli și a doctrinelor și înțelepciunii lor primite direct de la Duhul Sfânt.

Și Eu voi ruga pe Tatăl și alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac, Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaște; voi Îl cunoașteți, că rămâne la voi și în voi va fi ! (Ioan XIV, 16-17) Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu. (Ioan XIV, 26) Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine. (Ioan XV, 26) Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti. Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua și vă va vesti. Toate câte are Tatăl ale Mele sunt; de aceea am zis că din al Meu ia și vă vestește vouă. (Ioan XVI, 12-15)

Și am văzut cetatea sfântă, noul Ierusalim, pogorându-se din cer de la Dumnezeu, gătită ca o mireasă, împodobită pentru mirele ei. Și m-a dus pe mine, în duh, într-un munte mare și înalt și mi-a arătat cetatea cea sfântă, Ierusalimul, pogorându-se din cer, de la Dumnezeu, Iar zidul cetății avea douăsprezece pietre de temelie și în ele douăsprezece nume, ale celor doisprezece apostoli ai Mielului. (Apocalipsa 21, 2.10.14)

Deci, dar, nu mai sunteți străini și locuitori vremelnici, ci sunteți împreună cetățeni cu sfinții și casnici ai lui Dumnezeu, zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos. (Efeseni 2, 19-20)
Reply With Quote