View Single Post
  #21  
Vechi 24.05.2009, 22:36:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Adevarat, un om poate sa il (re)descopere pe Dumnezeu fara sa isi schimbe cofesiunea religioasa. Dar daca imi poti explica cum anume un ortodox nepracticant poate sa descopre pe Dumnezeu prin ortodoxie cu ajutorul unui ne-ortodox, fie el penticostal, baptist, adventist....
Eu zic ca totusi se poate intampla, daca e vorba de o carte care intr-adevar nu cauta sa faca prozelitism protestant ci ramane la esentialul credintei.
De ex. pe mine m-a adus mai aproape de Dumnezeu si si de ortodoxie prima carte de C.S. Lewis (care era anglican) pe care am citit-o la 19 ani, Mere Christianity. Are multa simplitate si prospetime in abordarea unor teme, si daca citeam atunci o carte ortodoxa despre acelasi subiect poate mi s-ar fi parut mai grea. Cartea se vrea fara tenta confesionala, de aaia ii si zice 'mere christianity', crestinism pur si simplu.

Nu stiu cartile de care intreaba tigerAvalo9. Daca ti-e teama ca te poate influenta gresit, tigerAvalo9, nu le citi, dar eu cred ca daca cunosti deja credinta ortodoxa nu poate sa-ti faca rau, iti vei da seama de diferente daca sunt. Insa e adevarat, daca asociatia se cheama sola scriptura e protestnata.
O parere...
Reply With Quote