View Single Post
  #8  
Vechi 15.05.2012, 23:20:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ei fac ce au făcut mereu în ultimele secole: migrează spre apus. Nu știu de ce se miră lumea: așa cum au ajuns din India până în Crimeea și apoi România, tot așa ajung de aici mai spre Atlantic. Eu văd deplină continuitate în cadrul unui proces istoric migraționist.
Eu nu mă mir de nimic, tocmai am precizat că deschiderea acesta spre vest le-a dat libertatea de migrare...ceea ce este un lucru îmbucurător.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Părerea mea este că ceva mai multe decât mult "doritul" est. Între Paris și Țarigrad, merg pe cartea Parisului. Între Bruxelles și Moscova, merg pe cartea Bruxelles-ului. Este suficient să constatați deosebirea de civilizație care există chiar și acum între Tansilvania, parte a Imperiului de Apus și Bărăgan, parte a Imperiului de Răsărit, ca să vi se clarifice orice dilemă.
Așa și la ce ne este bună acestă civilizație? Vindem șoșoni, galoși, tricouri și hrană pentru trup ca să ne legăm piatra de gât. Popoarele civilizate sau mai bine zis sălbăticite s-au depărtat de Dumnezeu și de credință (USA cred că este cel mai bun exemplu), iar acum ținta lor este să ne sălbăticească și pe noi. Pe greci deja au pus ghiara, acum urmăm noi. Adevărul însă va dăinui peste veacuri, Maica Domnului și sfinții nu-i va lăsa nici pe greci.

Domnule Mihnea sunt curios cărei etnii aparțineți. M-aș liniști dacă ați fi de orice altă etnie decât cea română, atunci v-aș înșelege. Dacă sunteți totuși român este dureros să îți vezi un confrate care iubește Vestul în detrimentul Estului, doar de dragul civilizației. Când spun est sau vest mă gândesc la creștinism, respectiv ortodocși și catolici. Vestul nu a făcut decât să ne jefuiască tot timpul - deși ei sunt civilizați și pe deasupra se țin și credincioși - halal civilizație!! Dacă ne-am fi bazat pe mult "iubitul" Vest astăzi noi am fi fost pașalâc turcesc domnule Mihnea. Luați o hartă cu mănăstirile și bisericile din România să vedeți ce diferența este între Ardeal și restul țării, deși după anii 90 s-au construit foarte multe și în Ardeal, degeaba este civilizat Ardealul. În concluzie la ce îmi este bună civilizația când sunt fără de Dumnezeu?

Last edited by ovidiu b.; 15.05.2012 at 23:32:41.
Reply With Quote