View Single Post
  #10  
Vechi 16.05.2012, 00:31:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Așa și la ce ne este bună acestă civilizație? Vindem șoșoni, galoși, tricouri și hrană pentru trup ca să ne legăm piatra de gât. Popoarele civilizate sau mai bine zis sălbăticite s-au depărtat de Dumnezeu și de credință (USA cred că este cel mai bun exemplu), iar acum ținta lor este să ne sălbăticească și pe noi.
Știu că vă vine greu să credeți asta, dar trebuie să vă spun că americanii sunt considerabil mai aproape de Dumnezeu și de credință decât rușii. Aici, nu ați nimerit-o de loc: ei chiar își iau religia în serios. Americanii sunt una dintre cele mai religioase națiuni. Față de situația din fosta URSS, sunt mult mai puțin bețivi. În America, e rușine mare să ieși beat pe stradă. La petrecerile lor, beau o bere atât de slabă încât nu ai cum să te îmbeți. Chiar și când spun "un scotch", americanii înțeleg prin asta o cantitate de aproximativ 18 ml ("one shoot") și în niciun caz o stacană, cum înțeleg rușii (sau românii) prin "o votcă". Mult mai puține avorturi. Divorțialitate mai mică. Cam la toți indicatorii care arată "starea creștină a națiunii" stau mai bine față de ruși.

Citat:
Pe greci deja au pus ghiara, acum urmăm noi.
Timp de sute de ani, grecii (de conivență cu turcii) erau cei care au pus gheara pe noi. Cel puțin pe macedo-români, i-au terminat la modul propriu. Chiar și dincoace de Dunăre, mult timp TOȚI episcopii ortodocși au fost greci, tot așa cum domnitorii erau tot greci. Acești "grecotei cu nas subțire" nu mai aveau, de mult, nicio legătură cu admirabila civilizație antică greacă, continuată aproape la fel de strălucit cu civilizația medio-greacă a Imperiului Bizantin: spolierea țării era principalul lor obiectiv.

Citat:
Domnule Mihnea sunt curios cărei etnii aparțineți. M-aș liniști dacă ați fi de orice altă etnie decât cea română, atunci v-aș înșelege. Dacă sunteți totuși român este dureros să îți vezi un confrate care iubește Vestul în detrimentul Estului, doar de dragul civilizației. Când spun est sau vest mă gândesc la creștinism, respectiv ortodocși și catolici.
Spre deziluzia dv, sunt român 100 %. Înaintașii mei erau din zona Moldovei, din părțile Fălticenilor și de pe Valea Trotușului.

Citat:
Vestul nu a făcut decât să ne jefuiască tot timpul - deși ei sunt civilizați și pe deasupra se țin și credincioși - halal civilizație!!
Exact contrar văd eu lucrurile. Eu îmi amintesc bine ce spunea tatăl meu, cum bună parte din bogăția țării lua calea Sovromurilor. Esticii ruși au nenorocit tinerețea părinților mei. Grecoteii și turcaleții pe aceea a străbunilor. Sunt drame care nu se uită în familii.

Citat:
Dacă ne-am fi bazat pe mult "iubitul" Vest astăzi noi am fi fost pașalâc turcesc domnule Mihnea.
Motivul pentru care cea mai mare parte din Muntenia și Moldova nu a fost pașalâc (deși atrasă în orbita economică, politică și "culturală" a turcilor) este rezistența pe care Vestul a știut să o opună. Iar motivul avansului Ardealului (ca și a Bucovinei) este dat de anii îndelungați în care au făcut parte din structurile politice ale Vestului. Unde erau românii când Bizanțul a fost cucerit ? Se dădeau loviți. Unde erau românii la încleștarea de la Nicopole? Se dădeau jigniți. Unde erau românii la respingerea asediului Vienei? Acolo erau prezenți. Alături de musulmani.

Citat:
Luați o hartă cu mănăstirile și bisericile din România să vedeți ce diferența este între Ardeal și restul țării, deși după anii 90 s-au construit foarte multe și în Ardeal, degeaba este civilizat Ardealul. În concluzie la ce îmi este bună civilizația când sunt fără de Dumnezeu?
Domnule, eu cunosc bine câteva sate din Ardeal. Spre exemplu, satul Lisa din Țara Făgărașului, de unde este soția mea. Acolo, tot satul este prezent Duminica la biserică. Multe familii au stranele lor, cu numele lor scrise pe ele. Plătesc pentru asta. Dimpotrivă, în satele pe care le cunosc eu din Bărăgan sau din Argeș, cârciuma este plină la ora Liturghiei, când preotul slujește numai alături de câțiva bătrâni.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote