View Single Post
  #2  
Vechi 11.11.2012, 18:25:47
andreizisgigi andreizisgigi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit psaltica

Doamne ajuta! Am participat si eu la aceasta conferinta, si pot sa spun ca am ramas profund impresionat de cuvintele, si implicit argumentele, psaltului Lect. Dr. Sabin Preda, conducatorul Grupului Psaltic Nectarie Protopsaltul. Ideea cea mai sublima subliniata de catre domnul Preda este aceea ca muzica bizantina reprezinta o imbinare armonioasa si autentica, in duh si rugaciune, a firii dumnezeiesti (si anume isonul sau isocratima - care practic nu este reprezentat prin nicio nota) si a firii omenesti - melosul - cantatul notelor propriu-zis. Imi pare rau insa, de neputinta mea in a tine minte alte argumente graitoare in favoarea psalticii.

Totusi vazandu-ma neputincios, mi-am permis sa preiau un fragment dintr-un articol scris, pe aceasta tema, de Ieromonahul Veniamin Ilie:

"Muzica Corală a fost adusă de la catolici, pe vremea comunismului. A pătruns an după an în marile Biserici precum: Biserica Ortodoxă Rusă, Biserica Ortodoxă Sârbă, Biserica Constantinopolului și chiar în România și la Ierusalim. Muzica corală se bazează pe o un ansamblu de voci, fapt pentru care omul nu-și poate regăsi acea liniște duhovnicească despre care vorbesc Sfinții Părinți, ci doar liniștea fizică, a urechilor, lăsând deoparte nevoile firești ale sufletului. Corala este o muzică armonioasă, adeseori acompaniată de orchestre specializate.

În Bisericile așa-zis Ortodoxe, corala a fost adoptată rezumându-se doar la voci. În OCA (o fracțiune care ascultă de Patriarhia de Constantinopol), precum și în Finlanda, s-au adoptat și instrumente fine pentru a se apropia și mai mult de catolici. Poporul slab credincios, care își manifestă evlavia prin a se da după lume, nu poate pricepe ce înseamnă o cântare Ortodoxă și una transformată, adusă de la alte confesiuni.

Muzica Psaltică de pildă, este muzica adevărat-Ortodoxă, bazată doar pe un singur glas și ison (care poate fi format din mai multe persoane). Muzica Psaltică este ușor de ascultat, aduce liniște sufletească celor ce o ascultă, iar nu precum corala, care mai degrabă îi transformă pe credincioșii din Biserică în spectatori la un circ, sau o piesă de teatru, muzicală. În muzica Psaltică, spre deosebire de Muzica Corală, cele 8 glasuri Bisericești și notațiile fiecăruia se păstrează desăvârșit în toate limbile pământului, cu excepția unor mici modificări datorită dimensiunile oscilante ale cuvintelor din fiecare limbă, formate din mai multe sau mai puține silabe. În general, toate cântările sunt aceleași și îi este foarte ușor omului să pătrundă muzica și în același timp să o trăiască.

Pentru a înțelege adevăratul sens al muzicii Ortodoxe, care nu este nici pe departe o muzică de ascultat cu evantaiul în mână și stând pe scaun, privind la scamatorii numiți în chip mincinos “dascăli” sau “cântăreți”, care se scălămbăie în toate felurile, bâțâindu-se pentru a obține o notă cât mai sus, cât mai stridentă, cât mai departe de glasul de rând, ci o cântare Bisericească este o cântare pentru mântuire, o cântare adusă Domnului și Sfinților, prin care omul se roagă, nu petrece și nici nu asistă ca spectator."

Imi cer iertare pentru un post de o asemenea marime. Doamne ajuta!
Reply With Quote