View Single Post
  #11  
Vechi 13.09.2014, 17:42:00
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Rolul nedumeririlor mele nu e de a combate suprematia ortodoxiei, ci de a intelege legatura cu Biblia,care unoeri pare ignorata sau contrazisa
Cred ca aici e "cheia" nedumeririlor tale: faptul ca n-ai reusit inca sa descoperi simplitatea ortodoxiei curate, care urmeaza intocmai fiecare Cuvant al Sfintei Scripturi, fara sa se contrazica vreodata. Contradictia consta in slaba noastra credinta.

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cred tot ceea ce scrie in Biblie , dar nu reusesc mereu sa fac legatura cu ortodoxia.
Pe de o parte ,nici Biblia singura nu e suficienta, caci nu imi zice ce sa fac mai departe ,in viata, pe de alta parte ,ortodoxia da aceste indrumari practice, dar nu e mereu asa credibila ca si Biblia. Sau cel putin ,nu e asa de simplu sentimentul aderarii la orotodoxie, ca si credinta in Biblie.
Ceea ce spui este un paradox. Sfintii Parinti au trait ortodoxia exact asa cum ar trebui ea sa fie traita dupa cele scrise in Sfanta Scriptura. Practic, noi, ortodocsii, nu credem in "biblie", ci in invataturile ei. Nu "biblia" ma apara si ma vegheaza, fiindca eu ca om nu am nicio putere sa ma conduc dupa propriul rationament pe care il descopar acolo fara ajutorul Duhului Sfant. Mintea mea, da propriile interpretari, iar eu sustin sus si tare ca urmez cu sfintenie cele scrise acolo (vezi sectarii!), dar e o ratacire si o auto-orbire in acelasi timp.

Citat:
Sunt multe lucruri contradictorii ,greu de inteles, reci in ortodoxie , desi aceasta poate fi o parere subiectiva, a mea , venita din neintelegerea legaturii lor cu Adevarul,sau din nepracticarea lor.
Daca esti sau nu subiectiv, cred ca nu e cazul sa mai vorbim. Cat despre "rece"-le din ortodoxie, e foarte trist sa aflu ca cineva gaseste astfel singura credinta blanda si calda din lume, care nu cere altceva decat iubire curata si iertare pentru tot cel care-ti greseste.

Citat:
Sentimentul cu care inchizi Biblia este urmatorul : dragostea fata de Dumnezeu , datorata lui Hristos, si dragostea fata de oameni ,datorata tot lui Hristos.
Aceasta este o simpla teorie, cand doar credem ca ne-am lumintat. Daca ar fi asa, n-ar mai exista nicio contradictie, ci doar dorinta clara de a merge la biserica, de a avea un duhovnic, de a ne spovedi la timp si de a primi pe cat se poate de curati si vrednici, Sfintele Taine, astfel sa devenim cu adevarat parte din Trupul lui Hristos, adica Biserica Ortodoxa in sine, la care facea referire ca o va ridica in trei zile.

Citat:
Cum regasim mai departe aceste sentimente si invataturi in Ortodoxie ?
As vrea sa enumar cateva din principalele nelamuriri care le am:
- De ce se da un rol asa mare Tainelor ,incat se ajunge mai mult la excluderea altor persoane care nu le indeplinesc , decat la a arata care e semnificatia lor ? Porunca a fost sa iubim , nu sa intelegem niste taine ,care prin insasi semantica acestui cuvant sunt abstracte,iar daca nu,sa fim condamnati.
Nu e vorba de o excludere, ci de o auto-excludere. Fara sa fi absolvit facultatea de medicina, nu poti avea trupeul sa fii acceptat medic in cadrul unui spital. Fara sa urmezi pasii necesari, fara a-ti lua Crucea, fara a intelege rostul smereniei in propria mantuire, nu poti cere nici macar unui preot sa-ti dea Sfintele Taine, fiindca in primul rand, tu savarsesti un sacrilegiu pentru care vei plati amar, iar preotul ar consimti la savarsirea acestui fapt, ceea ce... nu e nici macar logic!!!

Citat:
- De ce s-a mutat accentul de la stilul simplu si natural al Bibliei ,care patrunde direct la inima, la tratate teoretice,complicate si abastracte,ale sute de autori,fie ei si sfinti ? Acestea,ori sunt prea abstracte si greu de urmarit, ori folosesc un sir de termini consacrati de adorare a lui Dumnezeu,care pentru cei multi nu trezesc emotie . In Biblie se foloseau cuvinte si exemple simple ,sau venind de la Dumnezeu catre om ,care trezeau instantaneu interesul orcui.
Diavolul nu are odihna. El inventeaza mereu ceva nou, pentru a zadarnici puterea credintei curate. Asa au inceput sa apara oameni precum Arie care a zguduit din temelii Biserica lui Hristos, asa au aparut cei ce o excludeau pe Maica Domnului sau Sfintele Icoane... Fara ajutorul acelor sfinti mari lucratori si traitori, a caror har nu putea fi pus la indoiala intrucat erau inca din viata facatori de minuni, si care au dat in vileag toate vicleniile diavolului astfel incat lumea sa vada si sa inteleaga, acum n-ar mai existat nici "biblie", nici Hristos, n-ai mai fi existat nici tu, nici eu, fiindca fara Harul si dragostea lui Hristos si a Maicii Lui, nici macar o furnica n-ar mai fi existat pe pamantul asta...

Citat:
- Cum se ajunge de la rugaciunea individuala, care e la inima omului , la rugaciunea colectiva si slujba , care e prea abstracta si mecanica ? De ce nu e lasat omul sa indeplineasca intai ce simte ,si pe masura ce intelege si lucrurile mai complicate sa le indeplineasca ? Si Tatal Nostru e o rugaciune colectiva ,dar exprima sentimente fundamentale ale noastre fata de Dumnezeu ,deci are o putere mare de patrundere si unire a celor care se roaga. Dar exista pericolul ca urmarea slujbelor in sine sa devina mai importanta decat capacitatea de a te ruga din inima , si astfel slujba colectiva devine plictiseala si conventie
N-ai inteles nimic. Imparatul David si-a dorit din toata fiinta lui sa ridice Templul lui Dumnezeu, dar nu i-a mai fost incredintat lui aceasta promisiune, fiindca savarsise destule pacate, ci fiului sau, Solomon, renumit pentru intelepciune si dreptate. Pentru ce era nevoie de Templu? Sa mearga un singur om acolo sa se roage? Nu pentru toti in acelasi timp, in ziua special dedicata lui Dumnezeu? De ce credem noi ca suntem mai intelepti decat... Solomon (ca sa nu spun mai mult)?

Citat:
- Jumatate din Biblie se refera la dragostea de oameni ,care este calea catre dragostea de Hristos. Ori,daca citesti dogmatica , acest aspect e expediat undeva la sfarsit ,ca si cum alte lucruri sunt mai importante . Ca si cum intai il iubesti pe Hristos citind teorie , si la sfarsit mai si aplici cate ceva . Nu regasesc aici spiritul invataturii lui Hristos ,care spune : "Aveti dragoste unii fata de altii,iar prin aceasta toti vor cunoaste ca sunteti ucenicii Mei "
Pai e simplu. Atat timp cat n-am cunoscut smerenia (la care se ajunge urcand toate acele trepte initiale), nu vom putea niciodata sa fim capabili de dragoste de aproape (si deci nici de Hristos). Dogmatica ii spunem noi, dar in sine, orice om poate face asta. Sa ne amintim de acel simplu cizmar (din Alexandria) la care a fost trimis Sf Anton cel Mare, pentru a primi cea mai simpla lectie de smerenie: "Doamne - spunea mereu cizmarul - toti acesti oameni se vor mantui, si eu nu?"

Citat:
- In viata de zi cu zi a credinciosilor se pune accentul pe participarea la slujbe, pe rugaciunea din carti ,pe citit eventual ,pe post in anumite perioade,si pe fapte bune dintr-o anumita lista . Dar nu se pune accentul in aceiasi masura ,pe fapte si motivatia lor interioara,asa cum abunda in Biblie : sa avem mila pentru ca asa simtim , sa descoperim nevoile celorlalti nu sa asteptam sa ni se ceara , sa iubim omul iar nu fapta in sine, sa ne abtinem sa judecam chiar de am avea dreptate , sa nu ne maniem , sa nu ne rusinam daca avem ceva frumos de zis .
Sa ai mila si sa faci bine, aproapelui, nu-i rau, dar esti dincolo de staulul "oilor" impreuna-lucratoare. Tu, desigur, poti SINGUR sa faci ce vrei, dar... o sa te pape lupul cel rau, ca pe Scufita Rosie!...

Citat:
- De ce harul sfintilor se masoara in posturile care le-€“au tinut ,si nu cu faptele care le-au facut ? Oare nu vrem toti sa vedem cum harul care era peste ei ,implineste Cuvantul lui Dumnezeu din Biblie? Daca citesti vietile sfintilor gasesti un lung sir de chinuri la care s-au supus , dar nu gasesti modele cum poti face sa iubesti , ceea ce ne intereseaza de fapt pe toti
Aceste ipoteze sunt atat de lipsite de sens incat nici macar nu merita luate in discutie. E nevoie de ceva maturitate (in credinta, ma refer) sa porti astfel de discutie. Deocamdata ce spui tu sunt nedumeriri "ale tale" datorate unor mari lacune!...

Citat:
Exista de asemenea cel putin tot atatea puncte unde Orotodixia e o continuare fireasca a Bibliei si enumar pe scurt :
- Biserica in acceptiunea apostolica.Ordinea si pastrarea traditiei.
- Impartasirea cu Trupului lui Hristos prin mancare ,nu virtual
- Spovedania care ii premerge.
- Tezaurul de rugaciuni,mai ales cele personale, pastrate de la sfinti
- Maslul
- Explicatiile dogmatice despre rolul mantuitorului
- Teologia sfintilor despre invingerea patimilor si smerenie
- Teoria harului care conlucreaza cu libertatea
Daca ai fi inteles ce-ai scris aici, nu mai era nici o... nedumerire
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote