Subiect: TUNSUL LA ZERO
View Single Post
  #90  
Vechi 28.10.2017, 13:42:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Cum faceți să îngroșați (să utilizați Bold pe) anumite fragmente de text?
Cand scrii un mesaj iti apare deasupra casutei in care scrii un menu de editare.
Selecteaza cuvintele pe care vrei sa le evidentiezi si apoi du-te in menu si apasa pe "B". Iti vor iesi ingrosate.

Subiectul este foarte interesant in general.
Referitor strict la elevul acela, eu inca n-am inteles: este sau nu la un liceu confesional, este la o sectie laica sau nu.
Si de ce/cum a ajuns acolo?
Aici este un dezavantaj al modului in care se face repartitia la licee (dupa note neaparat si nu si dupa dorinta elevului). Aici trebuie lucrat.
Da, dupa note, dar nu pui in liste chiar toate liceele posibile. Ca ajunge unul cu handicapuri la liceu sportiv numai din cauza notelor? (ca tot a mai fost o discutie pe tema asta pe forum). Trimiti un elev care nu are treaba cu religia sau cu o anumita confesiune la un liceu din asta unde sunt anumite alte conditii in afara de note, sau invers. Vrea unul sa urmeze mai tarziu teologia si tu il trimiti la militar sau sportiv ca acolo mai sunt locuri si notele sunt mai mici? Mie aici mi se pare prima aberatie.

Daca acel elev a dorit sa fie ceva confesional, atunci trebuia sa fie constient de cerinte.

Pe urma n-am inteles ce inseamna "par lung" la un baiat? Inseamna plete, sau numai anumiti centimetri?
Cum il avea elevul respectiv?

Si acum sa va spun cum era pe vremuri la scoli? Vad ca trecem de la o extrema la alta si nu e bine.
Deci: inainte vreme existau anumite cerinte la elevi. Ele erau dictate de siguranta, de igiena si de aspect.
La baieti parul trebuia sa fie scurt. Trecea profesoara printre banci si baga mana in par. Ceea ce depasea (ca inaltime) degetele ei, trebuia sa dispara.
Deci scurt. Nu la zero, dar scurt, tuns frumos.
La fete parul trebuia ori tuns scurt (la baza gatului), ori trebuia prins in cozi. Scurt insemna sa nu poata fi prins in cozi. Si era obligatorie bentita.
In felul asta elevii aratau civilizat, frumos si se spalau mai usor, se evitau paduchii si alte boli transmisibile.
Pe urma la anumite activitati parul lung incurca: la sport, la scris (intra in ochi), la desenat, la atelier (se putea prinde in utilajele la care se lucra - fetele trebuiau sa poarte basma pentru siguranta in acest caz), la gatit (ca mai faceam si ore de gospodarie).

La baieti imi amintesc eu ca daca erau prinsi cu chica (asa se spunea daca parul depasea o anumita lungime) erau dati afara, trimisi sa se tunda. Si daca mai veneau totusi netunsi, erau tunsi in clasa (chiar cu masina).
Fetele fara bentita erau trimise acasa. Si erau puse sa-si lege parul.

Mi mi se pare ca azi se face revolta din orice impotriva scolii. Orice cerinta pare absurda, inutila, rea.
Dar am vazut si la scolile din vest cerinte clare: uniforme, dat afara daca e fusta prea scurta, sau nu se respecta regulamentul scolii.
Si acolo se mai revolta unii, dar exista reguli care trebuie respectate.

Am impresia ca depinde si de scoli. Nu peste tot este la fel.
Vad ca se imbraca tinerii azi de nici nu stii daca sunt elevi. Frizuri excentrice, haine nu mai spun. Piercing, tatuaje etc.

Eu as vrea sa inteleg problema asta a lumii intregi care tot isi doreste sa se schimonoseasca in felul asta. Se uita in oglinda si li se pare ca sunt mai frumosi, mai interesanti daca au tatuaje, piercinguri, parul ras pe o parte si pleata pe partea cealalta, in toate culorile, lanturi, tinte, cuie?

Mai este un aspect inclusiv la cei din cadrul bisericii.
O frizura si o tinuta trebuie sa se potriveasca si cu omul in sine, cu trupul sau.
Ma uit ca este de ceva vreme o moda cu barba la barbati care abia astept sa se termine. Cred ca este o moda a lenii. Sa nu se mai rada.
Si toti au barba, fie ca parul lor le permite, sau ca le sta bine pe ansamblu, sau nu.
Unii au barba rara si doar tepi care cresc. Asa sunt ei de la natura. Pentru ce le trebuie barba?

Toti au aparut brusc cu barbi. Cum le-a dat Dumnezeu, mai dese sau mai rare, grizonate sau in alte culori. Si doar la putini le sta bine cu ele.
Altii au barbi dese si nu-i mai vezi printre par. Alti isi impletesc barba in codite, s-au si-o fac mai stiu eu cum. Oare ce spun sotiile/partenerele lor?

Unii nu au par (au chelie), dar alea putine fire pe care le mai au le lasa lungi.
Pentru ce?
Altii se rad pe cap, dar in schimb au barba si mustati.

Fiindca spunea/intreba cineva: parul lung si barba dau nota de neglijenta si te imbatranesc/maturizeaza.

Exista (cazuri rare insa) barbati cu un par superb, carora le sta bine si cu el lung, si cu coada si un gen de coc.
Exista aici la noi un comic cu radacini turcesti. Ei are omul asta un par cum nu am mai vazut la alt barbat). Imi aminteste mereu de Maria Dragomiroiu. Doar ca ele este brunet perfect.

Parul lung si barba nu se lasa asa in dorul lelii. Barba (si mustata) trebuie regulat tunse, ingrijite, data o forma si o lungime. Parul la fel.
Altfel arata ca mosii. Si si aia trebuie sa umble ingrijiti.

Si oamenii cu par cret sau ondulat trebuie sa arate ingrijit. Nu cu clai pe cap.

La preoti si calugari:
1. Exista ceva reglementat ina cest sens? Ceva scris, nu vorbe.
2. Si preotii trebuie sa arate ingrijit. Si nici lor nu le sta la toti bine cu barba.

Calugarii probabil ca se ghideaza dupa regula ca nu trebuie sa te preocupe trupul. Si nu mi se pare corect. Nu-si ingrijesc nici parul si nici barba. Bonetica aia nu acopera parul. Si multi au par putin si subtire, rar. Mai trebuie si lung?
La maici este altfel. Si la ele nu este valabila regula asta cu trupul? Ca ele umbla curate si ingrijite. Macar nu li se vede parul.

N-am vazut preoti cu parul lung si nici tunsi la zero. Unii mai poarta parul prins in coada. Dar rar.

Si cu tunsul la zero este alta cealalta extrema.
Din pacate vad si fete tunse si vopsite cat mai ciudat, chiar tunse la zero.

Nu mai stie lumea ce vrea si ce cauta.

Iar cu sfintii - eu nu stiu cum umblau oamenii pe vremea aceea.
In icoane sunt diferite viziuni.
Femeilor nu li se vede parul, este acoperit cu vesmantul.

Si cum la barbati nu le sta bine in general cu parul lung, nici la femei nu le sta bine cu el scurt. Depinde de figura si de par si de varsta.
Dar este si o moda la doamnele de la o varsta in sus care nu-si mai fac coafuri feminine ci se tund scurt, masculin. Nici asta nu-mi place.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote