View Single Post
  #4  
Vechi 07.12.2019, 10:11:59
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

Peste 20% dintre americani implicati la un moment dat in relatii consensuale non-monogame, 1 din 5 au practicat swinging sau poliamor.
https://www.tandfonline.com/doi/abs/...alCode=usmt20&

Swinging https://ro.wikipedia.org/wiki/Swinging (exemplu pe romaneste, te duci cu nevasta sa faca sex cu altul si tu cu nevasta aluia, schimb de parteneri).

Roxana Ionita de la PNL deschidea in 2010 primul club de swingers din Romania, Attraction Club Bucuresti.

Ce declara ea atunci:

"Eu am fost foarte mult plecata in afara cu burse de studiu si acolo am remarcat ca fenomenul acesta, swingul, era o chestie foarte la moda, si ca subiect de discutii, dar si ca fenomen social si cultural. Dupa aceea, din curiozitate, m-am uitat sa vad cum se prezinta fenomenul si la noi, si am descoperit ca si aici exista o amploare importanta, dar, in mod surprinzator, nu e nici un club pentru comunitatea swingerilor", a declarat ea.

https://www.9am.ro/stiri-revista-pre...ri-cu-sex.html

Poliamor (a fi implicat in mai multe relatii concomitent cu mai multi parteneri, a-i iubi pe toti si toti sa stie unul de celalalt
https://ro.wikipedia.org/wiki/Poliamor

Si ca sa nu credeti ca menajez cel despre care se spune ca e cel mai corup partid din Romania, PSD. PSD-ul a fost pionul principal in referendumul pentru modificarea constitutiei. Demersurile de definire a familiei barbat-femeie, au esuat datorita PSD. Nu vreau sa formulez teorii conspirationiste dar nu cred ca pe unii dintre mai marii UE i-a deranjat faptul ca PSD a compromis referendumul, ba chiar au jubilat. De ce? pentru ca datorita lui Dragnea si PSD familia traditionala nu a putut fi definita in Constitutie. PSD, partid de tradatori sau referendum compromis din exterior si interior prin sfaturi bine intentionate si aprobare tacita a intrebarii intr-o forma inselatoare care sa produca absenteismul electoratului anti-PSD.
Coalitia pentru Familie, Biserica ar fi trebui ele sa se dezica de acel referendum cand au vazut forma intrebarii, dar au facut jocurile PSD si celor din umbra lor, complicitate la esec?

Romania are nevoie de un partid de orientare crestina, puternic.
Nu de USR, PSD sau PNL, toate aceste partide sunt potentiali factori de pericol pentru Ortodoxie. Daca ortodocsii nu se unesc acum cand inca au puterea (majoritatea pe hartie) ca sa traseze o directie crestina, mai tarziu va fi poate prea tarziu.
Dar in acest partid nu ar trebui sa fie implicata Biserica direct, un partid al mirenilor. Pentru ca exista riscul ca prieteni binevoitori de aici sau strainatate sa "ispiteasca" mai marii partidului si sa avem dare, luare de mita, scandaluri sexuale poate reale datorita slabiciunii omenesti. Astea ar subrezi si mai mult Biserica si acel partid crestin.
Dar PSD, PNL, USR sunt doar din populism crestine, sunt fals crestine sau crestini de conjunctura.

Si la noi, oamenii spun, lasa 90% sunt ortodocsi, nu se poate intampla aia sau cealalta, lasa ca uite ce frumos lumea vine la Biserica, lasa...
Planul celor care conduc lumea e pe cateva generatii. Azi luam la cunostinta, 15-20 ani ne familiarizam, peste alti 20-30 de ani adoptam si sustinem legi pro X sau Y. (Parintii afla, copii se familiarizeaza, nepotii adopta si permit).
Oamenii merg la Biserica pentru ca exista o nevoie dupa interdictia comunista dar peste ani? Daca statul devenit ateu peste zeci de ani nu va mai sustine Biserica? Din ce taxe vor plati impozite, salarii, dat fiind ca si credinciosii vor fi mai putini ca in restul Europei.

Societatea noastra incurajeaza ceea ce pentru crestini inseamna pacat, asta e problema LGBT (lesbi, gay, bisexual, transgender) sau swinging, poliamor. Nu ca as fi eu sau altii om de stiinta sau Dumnezeu sa stiu ce e normal, de ce, cum. Dar pe langa cate ispite si probleme sunt, traim intr-o societate care tot mai mult incurajeaza pacatul. De parca nu am avea destule sau ce sa mai pacatuim.
Justificarea noastra nu este daca este normal, sanatos sau nu, ci faptul ca este un pacat, crestineste vorbind si aprobarea sa inseamna aprobarea pacatului.

Avem dublul standard european, angajatii nu au voie sa poarte cruciulite la gat in unele companii (Marea Britanie https://doxologia.ro/lumea-crestina/...-crucea-la-gat) pentru ca lezeaza pe unii si credinta acestora dar paradele si orice manifestari ale acelora sau nu stiu cui in public nu lezeaza credinta crestinilor. Crestinii nu au dreptul sa fie lezati, si atunci despre ce vorbim?

Cultele neo-protestante in Romania pot fi considerate agent-strain (sau cum vreti, oricine a mai zis-o avea ceva dreptate, stim de cate ori se vorbea de fratii din America care dau bani) menit sa subrezeasca Biserica Ortodoxa, un ghimpe pentru agenda US-UE in estul Europei.
Au primit licente radio-TV cu nemiluita in toata tara pentru a atrage adepti si a distruge Biserica, pe ce baze? recensaminte? nu, cu concursul celor aflati la putere, la un moment sau altul. Astea sunt doar cateva lucruri, am ajuns sa fim considerati prosti si manipulati de toti.
__________________
Pareri incorecte politic (acordul parental nu este necesar dar se recomanda)

Last edited by UserAZ; 07.12.2019 at 11:08:14.
Reply With Quote