View Single Post
  #5  
Vechi 22.03.2020, 21:26:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Va propun sa scriem aici despre acest *** ********* si despre consecintele lui. Deocamdata observ ca, pentru prima data in viata, nu am unde sa ma duc la slujba in zi sfanta, fiindca, in Franta unde locuiesc, slujbele cu public sunt suspendate.
Sus inimile!
Inca de acum 2-3 ani, profetul Ioan Istrate, Dumnezeu sa-l odihneasca(!-13.05.2019), ne-a prevestit(fara sa precizeze data) ca va veni momentul cand Pastile nu se vor tine. Nu-mi puteam imagina cum va fi; abia acum, incet-incet, incepe sa prinda contur.

Cu alte prilejuri a mai spus ca va veni si un "moment 0" al societatii si gasesc zi de zi tot mai multe argumente ca societatea se va reforma prin prabusirea financiar-economica mondiala ce va urma dupa starea de urgenta.

Despre pandemia acestui "rau incoronat" nu tin minte sa fi mentionat ceva in mesajele sale simboliste, ori, mai mult ca sigur, tinerea mea de minte nu e foarte vrednica.

Domnia sa a scris o carte: "ROMANIA SI LUMEA IN TIMP, cu subtitlul: TRECUT, PREZENT SI VIITOR, editia a II-a.

Citat:
Inca multumesc lui Dumnezeu ca superiorii mei mi-au dat dispensa de obligatia duminicala, dar sper ca situatia asta sa nu dureze.
Parerea mea(nu cer s-o bagati in seama) e ca dispensa primita de la superiorii dvs e demna de respect in vremurile de pace(Lauda lui Dumnezeu!), insa momentele de restriste de acum(sper sa nu dureze) si Hristos si oamenii le considera "binecuvantate pricini" de a lucra in zi de duminica(mai ales pentru dvs in aceste zile grele) si de a lipsi de la liturghia duminicala care oricum nu se mai tine acum.
Hristos toate le stie, stie ca-L iubiti nu doar duminica.

La noi, pr. Daniel, servitorul lui Hristos, a randuit in aceste zile de suspendare, un program zilnic virtual de rugaciune colectiva(132 pagini PDF) pe care n-am reusit sa-l copiez ca sa-l transfer aici, dar pe care vi l-am trimis atasat la casuta gasita in weburile din semnatura dvs, invitandu-va sa va alaturati programului nostru dupa ora dvs, ca la Dumnezeu nu este orar.
Doamne ajuta!




P.S. Chiar daca raul incoronat pretinde respect suprem, ma surprinde ca i-l acordati cu majuscule.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 23.03.2020 at 07:25:39.
Reply With Quote