View Single Post
  #3  
Vechi 05.06.2011, 13:18:40
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
As vrea sa stiu care sunt sarbatorile imparatesti, la care se canta "Cati in Hristos" in loc de "Sfinte Dumnezeule".
Vad ca la Inaltare si alte sarbatori mari nu se canta. Sunt doare f.putine sarbatori la care se canta "Cati in Hristos".
Si atunci daca nici Inaltarea Domnului nu este sarbatoare imparateasca, nu stiu care ar fi alea.
Poate ma lamureste cineva.
Aceste lucruri nu le știam nici eu dar m-am lămurit căutând pe internet și am găsit următoarele lucruri:

Praznicele Împărătești ale Bisericii Ortodoxe sunt cele mai importante sărbători ale anului liturgic. În timp ce numeroși sfinți și evenimente au importanță în anumite zone, întreaga Biserică sărbătorește toate cele treisprezece sărbători aflate deasupra tuturor celorlalte, Sfintele Paști și cele Douăsprezece Praznice Împărătești. Acestea sărbătoresc și ne reamintesc prezența istorică a Mântuitorului și a Maicii Sale aici pe pământ, printr-o serie de doisprezece evenimente cele mai importante.

Dintre acestea, șapte sunt praznice în onoarea Domnului nostru Iisus Hristos iar cinci sunt în onoarea Maicii Domnului, împreună constituind cele Doisprezece Praznice Împărătești.

8 septembrie, Nașterea Maicii Domnului
14 septembrie, Înălțarea Sfintei Cruci
21 noiembrie, Intrarea în Biserică a Maicii Domnului
25 decembrie, Nașterea Domnului (Crăciunul)
6 ianuarie, Teofania, Botezul Domnului
2 februarie, Întâmpinarea Domnului
25 martie, Buna Vestire
Duminica Intrării Domnului în Ierusalim, Duminica Floriilor
Patruzeci de zile după Paști, Înălțarea Domnului
Cincizeci de zile după Paști, Pogorârea Duhului Sfânt
6 august, Schimbarea la Față
15 august, Adormirea Maicii Domnului

Sursa: Orthodoxwiki

Cât despre Imnul baptismal "Câți în Hristos..." am găsit următorul pasaj intr-o publicație duminicală a parohiei "Toma Cozma" din Iași:

Imnul baptismal "Câți în Hristos v-ați botezat..." înlocuiește de fapt imnul Trisaghionului din slujba Liturghiei din noaptea Paștilor și a sărbătorilor mari în cursul cărora se săvârșea botezul catehumenilor. Acest imn se intona la intrarea in biserică a neofiților pentru a participa la jertfa euharistică pascală și a se împărtăși cu Sfânta Euharistie.

Sper să-ți fie de folos. Doamne ajută!
__________________
"Scopul este să trăim ortodox, nu numai să vorbim și să scriem ortodox." (Cuviosul Paisie Aghioritul)
Reply With Quote