Subiect: Intrebare
View Single Post
  #4  
Vechi 15.09.2011, 23:08:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Va rog sa imi raspundeti doar la intrebare. Deci, ajutorul primit de la Dumnezeu este sau nu acelasi, daca am facut sau nu unele pacate?
Răspunsul scurt este: nu, nu este același.

Dumnezeu nu ascultă la fel de mult rugăciunea păcătosului cum ascultă rugăciunea dreptului. Altminteri, ar trebui să le dăm dreptate protestanților: ce sens ar avea să o rog pe Sf Fecioară să intermedieze pentru mine, dacă rugăciunea mea este în mod egal ascultată ca rugăciunea ei ?

Pe de altă parte, "mai puțin" nu înseamnă "de loc", astfel încât Dumnezeu ascultă și rugăciunile păcătosului, mai ales dacă sensul acestora este tocmai de cerere de ajutor pentru lăsare de păcat.

Acesta este un motiv pentru a vă spovedi cât mai repede. Desigur, motivul principal este acela că, dacă s-ar întâmpla în mod tragic să plecați din lumea aceasta cu acest păcat grav pe suflet, veți suferi damnarea perpetuă. Dar mai este un motiv: spovedindu-ne, putem dobândi nu numai Harul Sfințitor, ci și o categorie de haruri lucrătoare care ne întăresc în războiul invizibil și ne ajută să rezistăm mai bine și să nu cădem în păcat, cel puțin în acelea din aceeași specie.

Și eu am suferit de acest viciu nenorocit. Așa de rău îmi slăbise voința, încât nu vroiam în ruptul capului să cad în păcat și totuși o făceam. Am convingerea fermă, dată de experiere personală, că nu aș fi reușit să scap de asemenea obicei scârbos fără a mă spovedi și împărtăși des.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote