View Single Post
  #65  
Vechi 24.12.2014, 16:55:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Cei care au fost la Biserici grecesti, au intrat in contact cu greci ortodocsi, iti pot confirma ca nu se spovedesc inainte de fiecare impartasanie. Acum, ca se spovedesc si unii care au pacate grave si ganduri care sunt legate de ceva patimi, asta e alta discutie.

Ce am spus despre greci si rusi, nu stiu din auzite. Faptul ca traiesc intr-un oras multicultural, mi-a dat sansa sa vad cum e si la rusi, si la greci. Cea mai apropiata Biserica ortodoxa de mine, este un ruseasca, nu romana.
Nici la rusi nu se practica impartasania fara spovedanie, e ca la noi. Poate la unele parohii din afara Rusiei, din vest. Tocmai de aceea scria Parintele Pruteanu, pentru ca dorea sa fie aceasta practica si la rusi.
La greci spune Par. Pruteanu ca ar exista, eu am citit ce scria un ieromonah (de la Muntele Athos, cred), ca grecii se spovedesc inainte si doar cei din Cipru nu se spovedesc, ci tin post mai aspru. Parintele spunea ca aceasta practica ar fi aparut in sec. XIX, datorita faptului ca erau putini duhovnici (interesant e ca din 1878 pana in 1960 au fost provincie britanica). Mai spune parintele ca e ceva gresit, s-a ajuns ca unii sa vina sa se impartaseasca desi nu s-au spovedit cu anii. Parintele Pruteanu spune ca la greci ar fi aparut tot in sec. XIX poate se refera tot la ciprioti.
Deci nu e din Traditie, pentru ca inca din primul mileniu s-a adoptat pratica spovedirii inainte de impartasire. Doar in sec. XIX a reaparut intr-o zona practica din primele secole.
Reply With Quote