View Single Post
  #66  
Vechi 25.12.2014, 14:20:43
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nici la rusi nu se practica impartasania fara spovedanie, e ca la noi. Poate la unele parohii din afara Rusiei, din vest. Tocmai de aceea scria Parintele Pruteanu, pentru ca dorea sa fie aceasta practica si la rusi.
La greci spune Par. Pruteanu ca ar exista, eu am citit ce scria un ieromonah (de la Muntele Athos, cred), ca grecii se spovedesc inainte si doar cei din Cipru nu se spovedesc, ci tin post mai aspru. Parintele spunea ca aceasta practica ar fi aparut in sec. XIX, datorita faptului ca erau putini duhovnici (interesant e ca din 1878 pana in 1960 au fost provincie britanica). Mai spune parintele ca e ceva gresit, s-a ajuns ca unii sa vina sa se impartaseasca desi nu s-au spovedit cu anii. Parintele Pruteanu spune ca la greci ar fi aparut tot in sec. XIX poate se refera tot la ciprioti.
Deci nu e din Traditie, pentru ca inca din primul mileniu s-a adoptat pratica spovedirii inainte de impartasire. Doar in sec. XIX a reaparut intr-o zona practica din primele secole.
Da, rusii se spovedesc inainte de impartasanie, dar se impartasesc f.des, nu de 2-4 ori pe ani. Cum am zis, se pot impartasi in fiecare saptamana, dar cu spovedanie inainte. In Vest, rusii sunt cei mai traditionalisti, ca sa spun asa. Si au dat multi Sfinti in Vest, mai ales in USA. Si grecii si romanii au avut si au duhovnici f.buni in Vest, sa nu ma intelegeti gresit.

Ideea era urmatoarea. Nici un Sfant Parinte nu scrie ca trebuie sa ne impartasim doar in posturile mari. Oricum, fiecare asculta de duhovnicul sau, stie el mai bine starea fiecaruia. Multi duhovnici spun ca in zilele noastre este nevoie de deasa impartasanie ptr. a rezista.
Reply With Quote