Subiect: Despre diavol
View Single Post
  #76  
Vechi 21.04.2017, 22:56:56
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce usor adoarme constiinta cu un vin bun...
Nema responsabilitate personala, am lasat-o la duhovnic, este OK.

Nici macar in fata unei asa evidente izbitoare, n-avem o trasarire asa, macar..sa-i trecem cu vederea ticalosia, ca are si indulgenta la mana, cumparata cu banii furati, pardon, act de spovedanie si impartasanie (oare?)

Daca saracul nu poate mai mult si asa crede el ca asa e bine? Atunci este OK.

La faze din astea, pe buna dreptate chiar si unul ca Lancelot se simte calcat pe nervi, poate chiar nervii lui morali sunt mai sanatosi decat ai tai, doar ca el nu stie sa se foloseasca cum trebuie de ei.
M-a indus in eroare si adresa aia de ai dat-o ,ca daca dadeai adresa aia, in care spune ca a trimis pe nepotul sau cu buldozerele la Manastire, altfel vedeam treaba de la inceput.Nu stiu ,sunt cam dezamagit.Mai ales ca nu a luat nici o pozitie publica legat de treaba asta ,nu a explicat nimic de ce a facut lucrurile astea.
Dar spui de responsabilitatea lasata la duhovnic.Erau mai demult duhovnici severi si ptr cei care conduceau tara, si ii trezeau la realitate. Macar acolo poate fi bagat omul la dus rece.Dusul ala e spre mantuire, daca e in spiritul Adevarului.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote