View Single Post
  #3  
Vechi 30.06.2010, 10:37:00
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

Cu ajutorul Lui Dumnezeu am fost ieri la Manastirea Prislop in Silvasu de Sus, din jud. Hunedoara, unde se odihneste in Domnul Parintele Arsenie Boca. Vreau sa va spun ca ce am simtit la mormantul lui nu se poate descrie in cuvinte. In netrebnicia mea pot sa va spun doar ca am simtit ca ma asculta de acolo de unde e el, si stiu ca ma va ajuta. Am venit mai "usoara" parca de pacate, de probleme, de griji.
De asemenea am fost si in "pestera" unde se nevoia Sfantul Ioan de la Prislop. Cu adevarat viatza de Sfant a dus, si a murit impuscat in pestera aceea pentru ca nu a vrut sa se lepede de Iisus Hristos.
Cei care aveti posibilitatea sa mergeti merita sa incercati!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.
Reply With Quote