View Single Post
  #4  
Vechi 23.12.2013, 22:27:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Pentru cine contesta, chestia cu "comantuitoare" e cit se poate de corecta: cititi acatiste si paraclise inchinate Ei, si veti vedea de nenumarate ori "Preasfinta Nascatoare, mintuieste-ma!"
Exista o multime de metafore poetice folosite in acatiste si paraclise inchinate Maicii Domnului, insa semnificatia acestora nu se refera la ceea ce ai spus tu, Maica Domnului nu e considerata co-mantuitoare, nu exista co-mantuitor, Maica Domnului nu poate fi pusa pe acelasi plan cu Hristos, propriul autor al mantuirii. "Co-mantuitor" suna de parca ti-ar face cineva o mediere juridica. Nu exista asa ceva. Tin minte ca am avut o discutie pe aceasta tema pe forum, anul trecut, cu un user penticostal, ce s-a legat de acatistele ortodoxe pe care le-a considerat o inlantuire de erezii si blasfemii, fara a avea minime cunostinte despre limbajul poetic. A extras o lista de metafore poetice (“ Bucura-te usa raiului”, Bucura-te cheia imparatiei lui Hristos” etc.) pe care le-a catalogat fie erezii, fie blasfemii, fara a gandi ce poate sa inseamne simbolul cheii asociat Maicii Domnului doar exista o simbolista a numelor Maicii Domnului folosite in acatistele ortodoxe. A extras “cea care din foamete sufleteasca si trupeasca ne izbavesti pe noi” si a acuzat- “ blasfemie, numai Hristos hraneste ….”, fara sa faca legatura ca Fecioara Maria este cea care daruieste umanitatii rodul dumnezeiesc al pantecelui ei spre a Se face Acesta hrana mantuitoare tuturor celor ce „flamanzesc si inseteaza de dreptate” si de aceea ea este numita in acatiste “ hranitoarea celor flamanzi”. Ne-a facut in fel si chip, acuzandu-ne de tot felul de "credinte" despre Maica Domnului care insa nu exista in ortodoxie.


Stiu ca romano-catolicii folosesc termenul de "co-mantuitoare", insa din ce am inteles privesc co-mantuirea la fel ca “mijlocirea sfintilor” , adica se bazeaza pe ideea de comuniune intre biserica biruitoare si cea luptatoare. Ei spun deasemenea ca orice crestin ce-l ajuta pe aproapele sau sa se elibereze de pacate este co-mantuitor al aproapelui impreuna cu Hristos. Eu n-as folosi termenul de "co-mantuitor" pentru genul asta de ajutor, asa cum il folosesc romano-catolicii, ci ajutator, sprijinitor, aparator etc.

Last edited by ioanna; 23.12.2013 at 22:58:38.
Reply With Quote