View Single Post
  #6  
Vechi 04.01.2014, 23:44:00
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Pentru ca, dupa cum am spus, raspunsul ar putea ajuta si pe altii am sa il impartasesc. Am primit un mesaj pe privat de la cineva (caruia ii multumesc) care a dorit sa ramana anonim, asa ca ii respect optiunea.

Citat:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri9.htm
PS:expresia ,,nici Fiul"(in greaca oude ho hyios)nu s-a regasit in manuscrisele bizantine dar ea exista in manuscrisele traditei alexandrine si pe acest motiv traditia patristica a confirmat validitatea expresiei care,in cadrul ,,Micii apocalipse din Matei"(dupa cum au numit cercetatorii pasajul 24:4-36)accentueaza,dupa cum explica si Par.Cleopa mai sus,inutilitatea demersului de a afla o data exacta a Parusiei(pe care doar Dumnezeu o hotaraste),ce poate usor aluneca in obsesie si concentrarea de a trai credinta clipa de clipa pt ca degeaba stii momentul daca nu vei fi pregatit.Cred ca pe undeva Sf.Ioan Gura de Aur spu ea,intr-o omilie a sa,ceva de acest tip.
Am sa mai caut, pentru ca evident nedumerirea mea era legata de expresia "nici Fiul" si ce am sa gasesc am sa impartasesc si cu restul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote