View Single Post
  #10  
Vechi 05.01.2014, 02:12:27
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Cool scuze de off topic

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
S-o iau ca pe o provocare? In finalul mesajului anterior am spus o vorba... Unora nu le este inca dat sa stie, fiindca probabil... nu inteleg. In schimb, cred ca am dat de doua ori citatul din Sf apostol si evanghelist Matei:
25.(...)Te slăvesc pe Tine, Părinte, Doamne al cerului și al pământului, căci ai ascuns acestea de cei înțelepți și pricepuți și le-ai descoperit pruncilor.
26. Da, Părinte, căci așa a fost bunăvoirea înaintea Ta. (Ev. dupa Matei, cap 11)

Ca sa intelegem, nu e de ajuns sa ni se dea "mura-n gura", ci sa ne ostenim si sa aflam si ceea ce vrea Dumnezeu, nu doar ce vrem noi, de capu' nostru, fiindca acest lucru nu numai ca nu e de-ajuns, dar ne creaza impresia falsa ca am devenit intelepti peste noapte, cand de fapt noi suntem la capatul celalalt al intelepciunii.
Asta pe de o parte. Iar pe de alta, recunosc ca in momentul de fata postez de pe un calculator vechi de-al copiilor, fiindca pe al meu am contactat un virus urat care mi-a blocat intregul sistem si nu-l mai pot folosi pana nu-l reformatez. Si cum acesta functioneaza dupa metoda "melcul-țuști", n-am nici o sansa sa pot afla acum locul acela, chiar de-as vrea. Totusi stiu sigur ca... cine cauta... gaseste!!
Moshule, să nu te recunosc! Ce te-ai făcut așa negativist acum la început de an?!

Ai tu o teorie cu cunoașterea la timpul potrivit (cu care sunt oarecum de acord) însă mi se pare că, cam dai cu parul.

Eu căutasem tâlcuirea ca să-l ajut pe Lucian, nu atât pentru mine.

Și găsisem că este o carte a Sf. Teofilact al Bulgariei cu tâlcuirea Sf. Evanghelii după Matei - însă neaccesibilă de citit pe net.

Îți doresc un an mai bun, și nu te mai ofusca așa când te întreabă cineva câte ceva.
Reply With Quote